Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal w Watykanie. Odpowie za przecieki i kradzież

0
Podziel się:

Były kamerdyner papieża Benedykta XVI, Paolo Gabriele odpowie przed sądem - ogłosił Watykan.

Skandal w Watykanie. Odpowie za przecieki i kradzież
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Były kamerdyner papieża Benedykta XVI, Paolo Gabriele, oskarżony o przecieki i kradzież, odpowie przed sądem - ogłosił w poniedziałek Watykan. Terminu procesu nie został jeszcze wyznaczony; podano jedynie, że proces nie rozpocznie się przed końcem września.

Watykan ogłosił również, że przed sądem stanie także wspólnik Gabriele, ekspert komputerowy Claudio Sciarpelletti, który pracował w biurokracji watykańskiej. Jest oskarżony o sprawstwo pomocnicze. Jak podkreśla Reuters, Stolica Apostolska po raz pierwszy ujawniła, że Gabriele miał wspólnika.

Gabriele jest oskarżony o wynoszenie poufnych dokumentów z prywatnego apartamentu Benedykta XVI i o kradzież czeku na 100 tys. euro, wystawionego na papieża. Część skradzionych dokumentów przeciekła do mediów.

Wiele z wykradzionych z apartamentu w Pałacu Apostolskim poufnych listów hierarchów do papieża, jego prywatnych zapisków i wskazówek, analiz i innych dokumentów zostało w ostatnim czasie opublikowanych w książce Gianluigiego Nuzziego _ Jego Świątobliwość _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m219199.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/papieski;kamerdyner;gotow;jest;na;proces,247,0,1133303.html) *Papieski kamerdyner gotów jest na proces * W ciągu kilku najbliższych dni okaże się, czy papieski kamerdyner stanie przed sądem.

Dokumenty te obrazują m. in. zakulisowe konflikty na szczytach Kurii Rzymskiej i walkę o wpływy. W listach do Benedykta XVI niektórzy hierarchowie skarżą się na decyzje podjęte przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone i próbują doprowadzić do ich anulowania. Są też zarzuty korupcji, do jakiej - jak wynika z notatek - miało dochodzić w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego.

W śledztwie były kamerdyner zeznał, że motywem jego działania było _ zło i korupcja wszędzie w Kościele _.

Skandal związany z ujawnieniem masowego wycieku poufnych listów i dokumentów z apartamentu Benedykta XVI oraz zaszyfrowanych not watykańskich dyplomatów z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej nazwano _ Vatileaks _.

Watykan podkreślił, że śledztwo w sprawie przecieków będzie kontynuowane, by ustalić kolejne osoby, które - jak się wydaje - były w to zamieszane.

Były kamerdyner, aresztowany w maju, 21 lipca opuścił celę watykańskiej żandarmerii i trafił do aresztu domowego w swym mieszkaniu za Spiżową Bramą.

Czytaj więcej w Money.pl
Spisek w Watykanie. "Papież jest słaby" Majordomus papieża Paolo Gabriele był tylko wykonawcą operacji, w której uczestniczy cała grupa.
"Benedykt XVI został zdradzony jak Jezus" Kardynał Carlo Maria Martini: _ To co się stało miało osłabić papieża _. Uważa, że Kościół musi pilnie odzyskać zaufanie wiernych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)