Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
magnitski
11.07.2013 11:31

Siergiej Magnitski skazany pośmiertnie

Magnitski to prawnik, który walczył z korupcją w Rosji, jesienią 2009 roku zmarł w areszcie śledczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

*Moskiewski sąd uznał go za winnego oszustw księgowych i podatkowych. Magnitski to prawnik, który walczył z korupcją w Rosji, jesienią 2009 roku zmarł w areszcie śledczym. *

Obrońcy praw człowieka uważają, że śmierć nie była przypadkowa, ale innego zdania byli rosyjscy prokuratorzy, którzy umorzyli śledztwo nie doszukując się znamion przestępstwa.

Śmierć Magnitskiego doprowadziła do dyplomatycznego sporu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Według BBC, proces prawnika to pierwszy w Rosji przypadek sądzenia kogokolwiek pośmiernie.

W 2008 roku Magnitski oskarżył urzędników państwowych o korupcję na gigantyczną skalę, gdy zgłosił się z tym do władz, sam został zatrzymany pod zarzutem oszustw podatkowych. Zmarł w areszcie jesienią 2009 roku, oficjalnie z powodu przepuchliny, podczas gdy według obrońców praw człowieka był bity i odmówiono mu pomocy medycznej.

W zeszłym roku Stany Zjednoczone przyjęły tzw. ustawę Magnitskiego wprowadzającą sankcje wizowe dla Rosjan łamiących prawa człowieka. W odpowiedzi prezydent Putin podpisał ustawę zakazującą Amerykanom adopcji rosyjskich sierot.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania nie wpuści Rosjan do kraju Brytyjski resort spraw wewnętrznych zabronił wjazdu do Wielkiej Brytanii 60 Rosjanom, powiązanym ze sprawą śmierci prawnika Siergieja Magnitskiego.
Amerykanie sankcjonują ważnych Rosjan Osiemnastu rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na tzw. liście Magnitskiego.
Umarł w więzieniu. Rosja sądzi go po śmierci Przed Twerskim Sądem Rejonowym w Moskwie ruszył proces prawnika funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management.
Tagi: magnitski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz