Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Siemoniak o reformie służb: w pracach wykorzystaliśmy pomysły...

Zespół przygotowujący propozycje zmian w służbach specjalnych korzystał z dorobku prowadzonego przez BBN Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i propozycji sejmowej speckomisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Zespół przygotowujący propozycje zmian w służbach specjalnych korzystał z dorobku prowadzonego przez BBN Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i propozycji sejmowej speckomisji - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak.

Zespół, którym Siemoniak kieruje razem z szefem MSW Jackiem Cichockim, nie zakończył jeszcze prac. Ma to nastąpić do końca miesiąca. Jak w ubiegłym tygodniu mówił Cichocki, w pierwszej kolejności warianty przygotowane przez zespół pozna premier Donald Tusk.

Pytany w poniedziałek przez PAP o zmiany w służbach Siemoniak podkreślił, że w publicznej dyskusji przewinęło się bardzo wiele propozycji. - _ Nie jest tajemnicą, że też wykorzystywaliśmy dorobek Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, który BBN prowadził. Rozpatrywaliśmy propozycje, które się zrodziły w łonie komisji ds. służb specjalnych w parlamencie _ - powiedział szef MON.

_ - Najbliższe dni planujemy z ministrem Cichockim przeznaczyć na intensywną pracę, żeby całą tę wielotygodniową dyskusję, którą prowadziliśmy z udziałem też i zainteresowanych szefów służb, przedstawić premierowi i w zależności od opcji, które w wyniku tego spotkania się wyłonią, będziemy przygotowywali już ostateczny raport z pracy zespołu _ - zapowiedział Siemoniak.

Pytany o przyszłość służb wojskowych Siemoniak przypomniał swoją wypowiedź z początku października, kiedy ocenił, że odrębny od cywilnego wywiad wojskowy jest potrzebny. _ - Widzę powody odrębności wywiadu wojskowego, ponieważ we wszystkich krajach, także dotyczy to naszych sojuszników, wywiad wojskowy coraz bardziej się zbliża do wojsk specjalnych i te zadania się przenikają _ - podkreślił szef MON.

W ubiegłym tygodniu Cichocki zapowiedział też, że zespół przedstawi szefowi rządu rozwiązania wariantowe. Mówił też, że zwróci się o zwołanie Kolegium ds. Służb Specjalnych.

_ - Tak jak nas premier zobligował, żebyśmy byli do końca listopada gotowi, tak będziemy gotowi. A kiedy pan premier wyznaczy nam termin na spotkanie, to już nie nasza sprawa. My z ministrem Cichockim na pewno będziemy gotowi do końca listopada _ - powiedział z kolei Siemoniak w poniedziałek.

Zdaniem Cichockiego obecnie kontrola nad służbami jest za słaba. Jak mówił szef MSW, naturalną tendencją - tak jak w wielu krajach - jest sprawowanie nadzoru nad służbami specjalnymi przez ministrów. Pytany, czy włączenie ABW pod nadzór resortu spraw wewnętrznych jest właściwym kierunkiem, Cichocki odparł, że to pozwoli lepiej skoordynować pracę Agencji z innymi służbami, które nadzoruje MSW.

O potrzebie zmian w ABW premier mówił w Sejmie już pod koniec sierpnia po sprawie Amber Gold. Jak ocenił, sprawa ta to _ jednoznaczna wskazówka, że ABW trzeba jednoznacznie przebudować w stronę służby informacyjnej _. Szef rządu oczekiwałby od tej służby _ wyraźnie wyprzedzającej informacji _. _ - To jest prawdopodobnie już jednoznaczna wskazówka, że ABW trzeba przebudować jednoznacznie w stronę służby informacyjnej, a nie konkurującej z innymi służbami policyjnymi _ - oświadczył wtedy Tusk. Zespół kierowany przez Cichockiego i Siemoniaka pracuje od połowy września.

W ubiegły wtorek premier ponownie mówił, że konieczne są zmiany zmierzające do przekształcenia ABW w służbę specjalną o bardziej informacyjnym, a nie śledczym charakterze. Dodał, że chodzi o to, aby po zmianach Agencja nie w każdej sytuacji dublowała działania policji, CBŚ czy CBA.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmienią służby specjalne. Dzięki Amber Gold Cichocki i minister obrony Tomasz Siemoniak kierują zespołem, który ma przygotować dla premiera Donalda Tuska propozycje zmian w służbach specjalnych.
Minister ogłosił zmiany w armii i wielkie zakupy Żołnierze będą mieli wpływ na jakość uzbrojenia. _ Nie chcę łagodzić przepisów antykorupcyjnych _ - zastrzega szef MON.
Wrona: Apel w sprawie ABW nie był polityczny Podczas wspólnej konferencji prasowej z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego na temat zatrzymania Brunona K. apelował do polityków o przemyślenie zmian w uprawnieniach ABW.
Tagi: służby specjalne w polsce, siemoniak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz