Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o wyrobach budowlanych

0
Podziel się:

Nowelizacja umożliwi producentom przeprowadzenie oceny materiałów budowlanych w Polsce, by wprowadzić je na unijny rynek.

Sejm znowelizował ustawę o wyrobach budowlanych
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Nowelizacja umożliwi producentom przeprowadzenie oceny materiałów budowlanych w Polsce, by wprowadzić je na unijny rynek.

Za nowelizacją ustawy głosowało 421 posłów, jeden był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Posłowie przyjęli też cztery poprawki - trzy doprecyzowujące i jedną redakcyjną.

1 lipca br. wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Oznacza to, że do każdego wyrobu budowlanego wprowadzanego na ten rynek powinna być dołączona informacja o jego właściwościach użytkowych. Nie chodzi jednak o opis, czy dany wyrób jest zgodny z jakąś normą jakości, ale o informację, gdzie i jak ma być on stosowany.

Przyjęta przez Sejm nowela umożliwi ministrowi transportu, budownictwa i gospodarki morskiej wyznaczenie jednostek oceny technicznej (JOT) wyrobów budowlanych na terytorium Polski. Byłyby one odpowiedzialne za wystawianie dokumentów, na podstawie których producent deklarowałby właściwości użytkowe wyrobów, które trafiałyby na rynek UE.

Chodzi m.in. o instytuty, które badają wyroby budowlane, mają laboratoria, odpowiednio wykształcone kadry, w szczególności znające prawo europejskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Zakaz pracy w niedzielę. Projekt w Sejmie Poselski projekt zakazuje handlu w niedzielę i święta. Nie wszędzie jednak praca w te dni będzie niedozwolona.
Słabo na rynku. Spada produkcja i sprzedaż Wskaźniki koniunktury za maj są niesatysfakcjonujące, ale odrobinę lepsze niż te notowane w roku poprzednim.
budownictwo
wiadomości
prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)