Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja zawodów. Ważą się losy finansistów

0
Podziel się:

Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski
Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski (Reporter Poland)

- _ Druga transza deregulacji obejmująca nieco ponad 90 zawodów trafi do Sejmu w ciągu miesiąca. Trzecia jest przekazywana właśnie do konsultacji społecznych _ - poinformował w** **iceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

_ - Proces deregulacji jest przez nas realizowany bardzo intensywnie _ - powiedział Królikowski w Sejmie podczas debaty nad stanowiskiem sejmowej komisji w sprawie poprawek Senatu do pierwszej transzy deregulacji.

Wiceminister wyraził nadzieję, że posłowie rozpatrując kolejne transze deregulacji, będą pracowali w Sejmie _ z taką samą intensywnością i przekonaniem, że warto _ jak w przypadku pierwszej transzy.

Sejm uchwalił pierwszą transzę deregulacyjną w drugiej połowie kwietnia. Senat przyjął ją wraz z zaproponowanymi poprawkami w połowie maja. Jeszcze dziś wieczorem Sejm będzie głosował poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy - łącznie jest ich 173; sejmowa komisja zarekomendowała przyjęcie 145.

Większość z poprawek ma charakter precyzujący bądź redakcyjny, inne dotyczą m.in. przywrócenia obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC przez pośredników i zarządców nieruchomości, powrotu pierwotnych zapisów ustawy deregulacyjnej odnoszących się do szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy oraz szczegółowych rozwiązań dotyczących aplikacji w zawodach prawniczych.

Ustawa deregulacyjna była jednym ze sztandarowych projektów poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. _ - Obalamy mur, za którym korporacje zawodowe zazdrośnie strzegły swoich przywilejów. Otwarcie zawodów da nowe miejsca pracy dla młodych w Polsce, by nie musieli emigrować i szukać tej pracy za granicą _ - mówił w kwietniu Gowin po przyjęciu przez Sejm pierwszej z ustaw.

Pierwsza z trzech transzy deregulacji przygotowana w resorcie sprawiedliwości ma na celu ograniczenie części wymogów formalnych w dostępie do profesji m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, pilota wycieczek, pracownika ochrony, detektywa, rzeczoznawcy majątkowego, syndyka, zarządcy oraz pośrednika nieruchomości, geodety, bibliotekarza i taksówkarza.

Druga dotyczy zawodów głównie związanych z budownictwem i transportem, projekt trzeciej transzy obejmuje 103 zawody z branży finansowej i technicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin wierzy, że w tej sprawie mu się uda - _ Wierzę, że wszystkie poprawki, które ograniczają deregulację, zostaną odrzucone _ - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości.
Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów W trzecim kwartale tego roku 58 procent pracodawców planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów a tylko 11 procent zwalniać.
Roczny, płatny urlop rodzicielski? Już jutro... Ustawa przewiduje, że rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)