Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna: "Polska nie odpuściła spraw ukraińskich"

0
Podziel się:

Ukraina idzie do Europy, ale przed tym krajem stoją wielkie wyzwania
- ocenił wiceminister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Schetyna: "Polska nie odpuściła spraw ukraińskich"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Ukraina idzie do Europy, ale przed tym krajem stoją wielkie wyzwania _ - ocenił minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Zapewnił, że Ukraina będzie miała gwarancje wsparcia ze strony UE i Stanów Zjednoczonych.

Schetyna podkreślił, że w sposób absolutnie zdecydowany wybory na Ukrainie wygrały siły najbardziej reformatorskie i proeuropejskie. _ - Ukraina idzie do Europy, Ukraina decyduje o swojej europejskiej drodze _ - powiedział szef MSZ w PR1.

Jego zdaniem pokazują to przede wszystkim wyniki w zachodniej części Ukrainy, gdzie frekwencja wyniosła ponad 70 proc. _ - Będą oczywiście problemy, bo to jest nowy początek, nowa era w ukraińskiej rzeczywistości _ - dodał. Według szefa MSZ przed Ukrainą stoją wielkie wyzwania, ale będzie ona miała gwarancje wsparcia krajów UE i Stanów Zjednoczonych.

_ - Wszyscy będą chcieli pomóc Ukrainie, żeby podjęła te wielkie ekonomiczne, a także administracyjne reformy, które będą pozwalać jej stworzyć fundament demokratycznego państwa. Różnie z tym było przez ostatnie dziesięciolecia. Uważam, że to jest wielka szansa _ - ocenił.

Grzegorz Schetyna jest zdania, że polska wschodnia polityka zagraniczna musi być odpowiedzialna. Przypomniał, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi informację ws. założeń polityki zagranicznej Polski na najbliższe miesiące i lata. - _ Musimy rozmawiać także o tym, żeby ta polityka zagraniczna była wspólna, żeby nie należała tylko do przedstawicieli koalicji rządzącej. Musimy mieć, szczególnie jeśli chodzi o politykę wschodnią,. naprawdę wspólne zdanie, także z opozycją. Uważa, że jest to możliwe _- podkreślał.

Pytany, czy Polska nie wypadła z gry w sprawie Ukrainy, Schetyna odpowiedział, że przez ostatnie tygodnie nie było żadnych konkretnych rozmów, które prowadziłyby do jakichkolwiek ustaleń. _ - Polski głos jest słyszany na każdym spotkaniu, nasz głos waży, jeśli chodzi o opinie Europy o relacjach ukraińsko-rosyjskich _ - ocenił.

To ogromny wysiłek

Jak mówił, Ukraina musi podjąć ogromy wysiłek, podobny do tego, którego podjęła się Polska na początku lat 90. Tu wiele zależy od liderów partii, które wygrały te wybory, czyli Poroszenki i Jaceniuka. _ - Z drugiej strony nowa władza będzie musiała sobie ułożyć stosunki z Rosją, czyli będzie musiała sobie poradzić z problemem Donbasu, Ługańszczyzny oraz Krymu. Konieczne będzie doprowadzenie do wyegzekwowania porozumień w Mińsku i rozpoczęcie procesu pokojowego _ - powiedział minister.

Według Schetyny nikt - ani państwo ukraińskie, ani obserwatorzy międzynarodowi - nie uzna natomiast zapowiedzianych przez separatystów wyborów w Donbasie. _ - Wybory na terenach zaanektowanych przez separatystów to jedno. Dalej, co z tymi terenami (...), jakie będą relacje między państwem ukraińskim a tymi terenami, mieszkańcami, co z granicą ukraińsko-rosyjską? To będzie wielki problem, bo jej tak naprawdę dziś nie ma. Jest tylko strefa buforowa, która jest dosyć ruchoma _ - mówił.

Zdaniem Schetyny nowe władze Ukrainy muszą podejmować decyzje, które potwierdzą ich europejskie aspiracje.

Pytany o wizytę premier Ewy Kopacz w Kijowie, powiedział, że pomysł ten istniał i istnieje, ale _ na pewno trzeba doprecyzować ten czas _. Zaznaczył, że najbliższe dni są trudne, ponieważ na Ukrainie będą trwały rozmowy koalicyjne. _ Wydaje mi się, że pani premier Kopacz bardzo często podkreślała dobre relacje z Petrem Poroszenko, i że chce jak najszybciej po wyborach pojawić się w Kijowie _ - zapewnił.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak rosyjska prasa komentuje wybory na Ukrainie Gazety sugerują, że niedzielne wybory dają Rosji możliwość powrotu do gry.
Poroszenko i Jaceniuk rozmawiają o koalicji. Marginalizacja radykałów i koniec Tymoszenko Po podliczeniu 29 proc. głosów, że na pierwszym miejscu jest Front Ludowy, na drugim Blok Petra Poroszenki.
Prezydent już zagłosował. Jest przekonany, że... _ Jestem przekonany, że będziemy mieć nowy rząd, nową proeuropejską koalicję i nowy parlament _ - powiedział Petro Poroszenko.
Specjalny status Donbasu. Poroszenko podpisał ustawę Parlament uchwalił tę ustawę 16 września.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)