Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozprawa w sprawie Trynkiewicza odroczona do 3 marca

0
Podziel się:

Pełnomocnik Trynkiewicza chce przesłuchania dwóch dodatkowych świadków i powołania nowych biegłych.

Rozprawa w sprawie Trynkiewicza odroczona do 3 marca
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Do 3 marca rzeszowski sąd odroczył rozprawę ws. uznania Mariusza Trynkiewicza za osobę, z zaburzeniami psychicznymi zagrażającą innym, która po odbyciu kary musi być izolowana. Sąd ma przesłuchać dwóch świadków. Prawnik Trynkiewicza chce powołania nowych biegłych.

Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Po wyjściu z sali pełnomocnik Trynkiewicza mec. Marcin Lewandowski poinformował, że sąd przyjął jego wniosek o przesłuchanie dwóch świadków.

Innym powodem odroczenia rozprawy - jak wyjaśnił - było to, że do sądu nie dotarły jeszcze wysłane przez niego uwagi i zastrzeżenia dotyczące opinii biegłych. Sporządzili je biegli psychiatrzy, psycholog i seksuolog, którzy zostali wezwani na poniedziałkową rozprawę.

_ - Złożyłem również wniosek o powołanie nowych biegłych w sprawie. Zobaczymy, jak ten wniosek zostanie rozpatrzony _ - poinformował Lewandowski.

Dodał też, że jego zarzuty wobec opinii były zarówno natury merytorycznej, jak i formalnej. _ - Opinie były wydawane w trybie bardzo szybkim _ - powiedział. Biegli - podnosił Lewandowski - powinni wydawać opinię na podstawie materiału dowodowego. Tymczasem dopiero w poniedziałek został on przyjęty przez sąd. Według Lewandowskiego sporządzenie opinii wcześniej było _ nie do końca zgodne z prawem _.

Mecenas poinformował, że Trynkiewicz był dziś przesłuchiwany przez sąd. Nie ujawnił jednak, co mówił.

Lewandowski powiedział, że jego klient wyraził chęć pełnej współpracy z lekarzami i specjalistami i dalszego leczenia nawet po opuszczeniu zakładu. Zapytany o doniesienia _ Gazety Wyborczej _ Lewandowski powiedział, że podczas żadnego spotkania Trynkiewicz nie mówił niczego nt. kastracji chemicznej.

Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka powiedział, że _ sąd podszedł do sprawy bardzo rzetelnie _. Bodnar był obserwatorem rozprawy. Według niego, w świetle tego, co zostało przedstawione, sąd nie za bardzo mógł dziś orzec w tej sprawie, nawet jeśli bardzo by chciał. Jak dodał, pełnomocnik Trynkiewicza wysłał swoje zastrzeżenia do opinii biegłych w piątek wieczorem - w terminie przewidzianym przepisami.

Według nieoficjalnych informacji argumentem pełnomocnika Trynkiewicza było m.in. wskazanie na konieczność przesłuchania w charakterze świadków terapeutów, którzy zajmowali się Trynkiewiczem w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich. Trynkiewicz dopiero od dwóch lat odbywa karę w zakładzie karnym w Rzeszowie, wcześniej wiele lat terapia była prowadzona w Strzelcach Opolskich.

Sąd włączył też do akt opinię sporządzoną przez HFPC. Fundacja uważa, że sędziowie powinni skierować pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, czy ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi jest zgodna z konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka.

_ - Sąd cały czas ma możliwość zadania takiego pytania do TK, może przeprowadzić najpierw całe postępowanie dowodowe i dopiero wtedy uznać, iż ma wątpliwości i takie pytanie sformułować _ - powiedział Bodnar.

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie sędzia Marzena Ossolińska-Plęs powiedziała, że Trynkiewicz został poinformowany o terminie kolejnej rozprawy, ale jego ewentualne niestawiennictwo 3 marca _ nie będzie tamowało rozpoznania sprawy _.

Trzyosobowy skład sądu rozpatrywał wniosek dyrektora zakładu karnego w Rzeszowie, gdzie skazany odbywa karę, o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych i jego izolację. We wtorek Trynkiewiczowi - pedofilowi skazanemu w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców - kończy się kara 25 lat pozbawienia wolności.

Aby zapobiec wyjściu Trynkiewicza na wolność dyrektor więzienia w Rzeszowie wnioskował o tymczasową izolację - do czasu uprawomocnienia się decyzji uznającej go za osobę niebezpieczną. Jednak w ubiegłym tygodniu sąd zdecydował, że Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty na wolności działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju. Taka decyzja zapadła tytułem zabezpieczenia do czasu prawomocnej decyzji sądu o jego izolacji po odbyciu kary.

Decyzja ta nie jest jeszcze prawomocna. W poniedziałek dyrektor więzienia w Rzeszowie złożył na nią zażalenie. Wcześniej to samo zapowiedział pełnomocnik Trynkiewicza.

Sędzia Ossolińska-Plęs powiedziała, że do SO w Rzeszowie wpłynęło już zażalenie dyrektora zakładu karnego. _ - Zażalenie zostanie przekazane do rzeszowskiego sądu apelacyjnego _ - dodała Ossolińska-Plęs.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m212411.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawa;trynkiewicza;to;bedzie;precedensowe;posiedzenie;sadu,24,0,1474840.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Precedens w sprawie Trynkiewicza Według ostrożnych szacunków prawników, procedura do uprawomocnienia się orzeczenia może zająć co najmniej miesiąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/m295355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawa;trynkiewicza;donald;tusk;nie;bedzie;uczestniczyl;w;podsycaniu;histerii,224,0,1474272.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tusk o Trynkiewiczu. "Podsycanie histerii" _ Mamy do wykonania konkretne zadania, a do nich nie należy licytowanie się na straszenie ludzi _ - oświadczył premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m287891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tk;zbada;ustawe;o;groznych;przestepcach,145,0,1468305.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) TK zbada ustawę o groźnych przestępcach Konstytucyjność przyjętych przez Sejm rozwiązań bada też rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)