Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trynkiewicz na wolności
09.02.2014 16:45

Rozprawa o uznanie Trynkiewicza za niebezpiecznego - bez publiczności

Rozprawa ws. Trynkiewicza odbędzie się - decyzją sądu - z wyłączeniem jawności, czyli za zamkniętymi drzwiami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Bez udziału publiczności odbędzie się zaplanowana na jutro w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie rozprawa o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi zagrażającą innym, która po odbyciu kary musi być izolowana.

Rozprawa ws. Trynkiewicza odbędzie się - decyzją sądu - z wyłączeniem jawności, czyli za zamkniętymi drzwiami. Jawne ma być jedynie postanowienie sądu. Sprawę rozpatrywać będzie trzyosobowy skład sędziów zawodowych.

Sala, w której toczyć się będzie rozprawa, wyposażona jest w urządzenia, które mają zwiększać bezpieczeństwo, m.in. szyby kuloodporne, otaczające ławę oskarżonych, a także wewnętrzny monitoring oraz system alarmowy. W tej sali odbywają się rozprawy najgroźniejszych przestępców, a także takie procesy, w których na ławie oskarżonych zasiada wiele osób. Porządku i bezpieczeństwa na sali w czasie rozpraw pilnuje policja.

Jest to największa sala w rzeszowskim sądzie i jako jedyna ma dwa wejścia. Jedno z nich, którym na sale wprowadzani są przestępcy, znajduje się w strefie ograniczonego dostępu i jest zamknięte dla osób postronnych. Tędy prawdopodobnie zostanie wprowadzony Trynkiewicz. Również drugie wejście na salę zazwyczaj jest pilnowane przez policję; tam też odbywa się kontrola osób wchodzących.

Wiadomo, że Trynkiewicz będzie uczestniczył w rozprawie, bo ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób mówi o obowiązku doprowadzenia skazanego na rozprawę.

Na rozprawie towarzyszyć mu będzie pełnomocnik z urzędu, mec. Marcin Lewandowski, wyznaczony przez sąd, zaraz po wpłynięciu wniosku o uznanie mężczyzny za osobę z zaburzeniami psychicznymi zagrażającą innym. Pełnomocnika wskazała Okręgowa Rada Adwokacka w Rzeszowie.

Sąd zdecyduje, czy Trynkiewicz jest osobą mogącą stwarzać duże zagrożenie w rozumieniu ustawy. Jeśli tak uzna, może albo nakazać dalszą - już nie karną lecz terapeutyczną - izolację Trynkiewicza w specjalnym ośrodku w Gostyninie, lub też nakazać zastosowanie wobec niego nadzoru prewencyjnego z pozostawaniem na wolności.

O uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych i jego izolację wnioskował dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie, gdzie skazany odbywa karę. 11 lutego Trynkiewiczowi kończy się 25-letnia kara pozbawienia wolności. Nawet gdyby sąd zdecydował o izolacji mężczyzny, to decyzja ta nie będzie jeszcze prawomocna; do czasu jej uprawomocnienia Trynkiewicz będzie tymczasowo przebywał na wolności, choć objęty dozorem.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia.

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia. Karę najpierw odbywał w Zakładzie Karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Trynkiewicz wyjdzie na wolność? Ćwiąkalski... Mariusz Trynkiewicz 11 lutego może wyjść na wolność. Takiej decyzji sądu okręgowego można było się spodziewać, mówi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.
Dyrekcja więzienia zatrzyma Trynkiewicza Władze zakładu karnego starają się, aby przed umieszczeniem w ośrodku skazany za pedofilię i morderstwo nawet na chwilę nie wyszedł na wolność.
Wiadomo, kto będzie obrońcą Trynkiewicza Odpowiednie pismo w tej sprawie zostanie jeszcze dziś wysłane do sądu.
Izolacja przestępców. Od dziś nowe prawo - _ Przygotowujemy się do tego, by podjąć wszelkie adekwatne do zagrożeń działania policyjne zgodne z prawem _ - zapowiada policja.
Tagi: trynkiewicz na wolności, trynkiewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz