Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o izolacji groźnych przestęców wchodzi w życie. Są wątpliwości

0
Podziel się:

- Przygotowujemy się do tego, by podjąć wszelkie adekwatne do zagrożeń działania policyjne zgodne z prawem - zapowiada policja.

Ustawa o izolacji groźnych przestęców wchodzi w życie. Są wątpliwości
(CxOxS/CC/Flickr)

Nowe prawo umożliwia leczenie w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni po odbyciu przez nich kary i stosowania nadzoru. Ustawa zabezpieczająca społeczeństwo przed przestępcami właśnie wchodzi w życie.

Prace w parlamencie trwały od lata zeszłego roku. Została przyjęta w Sejmie w listopadzie, mimo że nadal budzi wiele zastrzeżeń natury konstytucyjnej. Karnistka profesor Monika Płatek nie ma wątpliwości, że to zła ustawa, która może być nadużywana i stosowana niewłaściwie.

- _ W gruncie rzeczy przekazujemy pałeczkę decydowania o tym, czy ktoś jest niebezpieczny czy nie, udając, ze robi to sąd cywilny i rodzinny, osobom, wśród których - jak sami psychiatrzy stwierdzili - znajdują się osoby spolegliwe. I one będą decydować o tym, czy ktoś będzie izolowany, czy nie _ - mówi Płatek.

Ustawa dotyczy osób, u których podczas odbywania kary biegli stwierdzą , że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa ponownie. W tym kontekście wymieniany jest przede wszystkim przypadek skazanego w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców Mariusza Trynkiewicza. Dlatego jak zapowiada wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski wobec niego będzie wniosek o przymusową izolację.

- _ W dzień po wejściu w życie tej ustawy zostanie skierowany wniosek przez dyrektora zakładu karnego o wszczęcie procedury. Natomiast ta procedura może się nie zakończyć do momentu, aż on opuści zakład karny. Wtedy trzeba zabezpieczyć jego przed ludźmi i ludzi przed nim. Do czasu, dopóki nastąpi orzeczenie rządu _ - mówi Królikowski.

A wszystko przez późną publikację ustawy. Dlatego policja jest już w pełnej gotowości by chronić obywateli przed osobami, uznanymi za niebezpieczne - mówi komendant Główny Marek Działoszyński.

- _ Przygotowujemy się do tego, by podjąć wszelkie adekwatne do zagrożeń działania policyjne zgodne z prawem. Jednostki terenowe będą się przygotowywały do tego, żeby obejmować w zależności od zagrożenia, taką osobę adekwatnym do sytuacji działaniem _ - mówi Działoszyński.

Dezycje co do ewentualnej izolacji skazanego zawsze będzie podejmował dyrektor zakładu karnego. A sąd od chwili otrzymania wniosku będzie miał tydzień na powołanie biegłych psychiatrów, którzy ocenią czy osoba, której dotyczy wniosek, wykazuje przejawy upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych.

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wyda postanowienie, które będzie podlegało zaskarżeniu. Jednak sąd - w przypadku decyzji dotyczącej izolacji - może zastosować rygor natychmiastowej wykonalności postanowienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Od jutra nowe prawo o izolacji przestępców Resort sprawiedliwości przyznaje, że to _ jedna z najtrudniejszych _ ustaw, nad jaką pracował.
Przygotowują do nadzoru nad Trynkiewiczem Trynkiewicz karę pozbawienia wolności najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 roku trafił do więzienia w Rzeszowie-Załężu.
Policja otrzyma listę groźnych przestępców Współpraca z więzieniami, ma polegać na przekazywaniu informacji o skazanych z zaburzeniami psychicznymi - powiedział rzecznik KGP, Mariusz Sokołowski.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)