Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozejm na Ukrainie kruchy. Donbas walczy o przywileje

0
Podziel się:

RBNiO poleciła niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie.

Rozejm na Ukrainie kruchy. Donbas walczy o przywileje
(PAP/EPA)

Liderzy prorosyjskich separatystów na Ukrainie oskarżyli Kijów, że narusza wrześniowe porozumienie pokojowe z Mińska, podejmując decyzję w sprawie niezwłocznego odwołania ustaw o specjalnym statusie Donbasu.

We wspólnym oświadczeniu samozwańcze republiki doniecka i ługańska uznały, że wtorkowa decyzja Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy naruszyła protokół ustalony na rozmowach z 5 września w Mińsku, na podstawie którego zaczął obowiązywać rozejm na wschodzie Ukrainy.

_ Unieważnienie specjalnego statusu Donbasu powoduje poważne szkody dla procesu pokojowego z Mińska _ - napisano w oświadczeniu. _ Doniecka Republika Ludowa (DRL) i Ługańska Republika Ludowa (ŁRL) nie mogą działać na podstawie dokumentu, z którego (prezydent Ukrainy Petro) Poroszenko usunął punkty o kluczowym znaczeniu _ - dodano. Separatyści oznajmili, że są gotowi renegocjować mińskie porozumienie.

RBNiO poleciła niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie. Rada zapowiedziała też koniec finansowania terytoriów, które są opanowane przez prorosyjskich separatystów, nie precyzując jednak, jakie kroki zostaną podjęte w tym kierunku.

W niedzielę w odbyły się wybory separatystycznych władz DRL i ŁRL. Władze Ukrainy i Zachód uważają, że łamią one wrześniowe ustalenia pokojowe z Mińska.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści organizują wybory w Donbasie. Kijów ostrzega: Nie wychodźcie z domów Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że dochodzi do przypadków łamania prawa zamieszkujących ten region obywateli Ukrainy.
Separatyści nadal ostrzeliwują Ukraińców Siły ukraińskiej operacji antyterrorystycznej informują o 37 przypadkach naruszenia rozejmu.
USA ostrzegają separatystów w Donbasie Stany Zjednoczone skrytykowały plany przeprowadzenia wyborów przez separatystów na wschodniej Ukrainie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)