Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rewolucyjna zmiana w Kościele Anglikańskim

0
Podziel się:

Kapłaństwo kobiet w Kościele anglikańskim datuje się od 1992 roku i stanowią one obecnie jedną trzecią kleru. Teraz mają być wyświęcane na biskupów.

Rewolucyjna zmiana w Kościele Anglikańskim
(Photoshot/REPORTER)
bEKfVouZ

Kościół Anglikański jest bliski uchwalenia równouprawnienia kobiet przy wyborze biskupów.

Dziś w Yorku rozpoczyna się 5-dniowy Synod Kościoła Anglikańskiego poświęcony między innymi tej sprawie. Jak się oczekuje, Synod anglikański uchwali w tym roku reformę, która upadła w listopadzie 2012 roku.

W głosowaniu w jednej z trzech izb Synodu, izbie laikatu zabrakło wówczas 2 proc. głosów do uzyskania większości dwóch trzecich. Izby księży i biskupów przyjęły reformę dużą większością.

bEKfVovb

Sprawa powraca pod głosowanie po wypracowaniu kompromisu - by te parafie, gdzie przeważają tradycjonaliści mogły podlegać biskupom-mężczyznom. Reformatorzy są dobrej myśli i jeśli tym razem wszystkie trzy izby zagłosują w sobotę i niedzielę za zmianą, w poniedziałek dojdzie do jej formalnego zatwierdzenia.

Kościół Anglikański w Anglii, jako ostatni trwał dotąd przy tradycji. Inne Kościoły anglikańskie na Wyspach Brytyjskich uchwaliły już wcześniej udzielanie kobietom sakry biskupiej - szkocki i irlandzki w listopadzie 2012, a walijski w grudniu zeszłego roku, choć nigdzie nie wybrano jeszcze na biskupa żadnej kobiety.

Kapłaństwo kobiet w Kościele anglikańskim datuje się od 1992 roku i stanowią one obecnie jedną trzecią kleru.

Czytaj więcej w Money.pl
Obrzezano już 170 tysięcy Brytyjek Około 65 tysięcy dziewcząt poniżej 13. roku życia jest zagrożonych tą praktyką - wynika z raportu komisji parlamentarnej. Deputowani mówią o _ narodowym skandalu _.
"Trudno pozostać uczciwym politykiem" Zdaniem Franciszka, _ zło narasta podczas epokowych zmian _, a my żyjemy w takim czasie.
Ile żyją mężczyźni, a ile kobiety? Nowy raport Oczekiwana długość życia na świecie wzrosła dla kobiet do 73 lat, a dla mężczyzn do 68 lat, co oznacza, że od 1990 roku zwiększyła się o sześć lat.
bEKfVovC
KOMENTARZE
(0)