Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Papież: trudno pozostać uczciwym w polityce

0
Podziel się:

Zdaniem Franciszka, zło narasta podczas epokowych zmian, a my żyjemy w takim czasie.

Papież: trudno pozostać uczciwym w polityce
(PAP/EPA)

Trudno być uczciwym politykiem - powiedział papież Franciszek. W opublikowanym wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Messaggero podkreślił, że politycy ulegają zjawisku endemicznej korupcji. Występując już publicznie, przestrzegł biskupów przed pychą i szukaniem wsparcia ze strony tych, którzy mają władzę na świecie.

_ Uważam, że trudno jest zachować uczciwość w polityce. Czasem są osoby, które chcą robić wszystko w sposób przejrzysty, ale potem zdają się być pochłonięte przez zjawisko endemiczne, na wielu płaszczyznach, ponad podziałami _ - oświadczył papież.

_ Nie dlatego - dodał - że taka jest natura polityki, ale dlatego, że wraz ze zmieniającymi się epokami ciągoty ku pewnemu moralnemu dryfowaniu stają się silniejsze _.

_ Dzisiaj problemem polityki jest to, że się zdewaluowała, jest zniszczona przez korupcję, zjawisko łapówkarstwa _ - stwierdził Franciszek. Podkreślił, że _ korupcja jest niestety zjawiskiem ogólnoświatowym. Właśnie za to szefowie państw trafiają do więzienia _.

_ Długo zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że zło narasta podczas epokowych zmian. My żyjemy nie tyle w epoce przemian, ale w czasie zmiany epok _, to zaś _ podsyca upadek moralny, nie tylko w polityce, ale także w finansach i życiu społecznym _ - zauważył Franciszek.

Ostrzega biskupów przed pychą

Papież przestrzegł biskupów przed pychą i szukaniem wsparcia ze strony tych, którzy mają władzę na świecie. W uroczystość świętych Piotra i Pawła wręczył 24 arcybiskupom-metropolitom paliusze, symbol łączności ze Stolicą Apostolską.

Paliusz otrzymał między innymi nowy prymas Polski metropolita gnieźnieński Wojciech Polak.

W homilii podczas mszy w bazylice watykańskiej Franciszek mówił o lęku duszpasterzy i zachęcił do refleksji: _ Czy my się lękamy? Czego się lękamy? A jeśli się lękamy, to jakiego schronienia poszukujemy w naszym życiu duszpasterskim, żeby być bezpiecznymi? _.

_ - Czy może poszukujemy wsparcia tych, którzy mają władzę na tym świecie? Czy dajemy wprowadzić się w błąd przez pychę, starającą się o nagrody i uznanie, i wydaje się nam, że jesteśmy bezpieczni? W czym szukamy bezpieczeństwa? _ - pytał.

Papież przypomniał, że prawdziwym schronieniem wierzących jest pokładanie ufności w Bogu, gdyż oddala ona wszelkie obawy i czyni wolnym od wszelkiego zniewolenia i pokus doczesnego świata. Dzięki temu - mówił - znika strach, niepewność, tchórzostwo.

_ - Wierność, którą Bóg nieustannie umacnia także w nas pasterzach, wykraczając poza nasze zasługi, jest źródłem naszej ufności i naszego pokoju. Wierność Pana wobec nas rozpala w nas nieustannie pragnienie, by służyć Jemu i braciom w miłości _ - stwierdził papież.

Jak powiedział Franciszek, do każdego duszpasterza skierowane są słowa Jezusa: _ Pójdź za Mną! Nie trać czasu na czcze pytania czy gadaninę; nie zatrzymuj się na sprawach drugorzędnych, ale spójrz na to, co istotne, i pójdź za Mną _.

_ - Idź za Mną, głosząc Ewangelię wszystkim, a zwłaszcza ostatnim, aby nikomu nie zabrakło Słowa życia, które wyzwala od wszelkiego lęku i daje ufność w wierność Boga _ - dodał papież.

Wśród mianowanych w ciągu minionego roku metropolitów, którym Franciszek nałożył paliusz - wełnianą taśmę, symbol posługi i jedności ze Stolicą Apostolską - byli dostojnicy z Włoch, Austrii, Indii, Kostaryki, Francji, Stanów Zjednoczonych, Nigerii, Pakistanu, Nigerii, Malawi, Madagaskaru, Wielkiej Brytanii, Chile, Ugandy, Urugwaju, Tanzanii, Wietnamu i Indonezji.

Podczas mszy w bazylice Świętego Piotra razem z Chórem Kaplicy Sykstyńskiej śpiewał Chór Patriarchatu Moskiewskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Mocne słowa papieża o politykach Franciszek podkreślił w kazaniu, że jeśli politycy zamykają się w swojej grupie, partii, wewnętrznych walkach i faktycznie porzucają swój lud stają się osobami o niewrażliwym sercu.
Wizyta odwołana. Co dzieje się z papieżem? Watykan odwołał w ostatniej chwili zapowiedzianą na popołudnie wizytę papieża Franciszka w rzymskiej klinice Gemelli. Jako powód podano niedyspozycję papieża.
Mocny gest papieża. Franciszek pod murem Plac Żłóbka przed Bazyliką Grobu Pańskiego w Betlejem wypełnił się tysiącami wiernych czekających na Franciszka.
Papież dostał od Tuska polską żywność To pierwsza audiencja polskiego premiera u papieża Franciszka. Całe spotkanie w papieskiej bibliotece trwało ponad 20 minut, z czego ponad 10 - prywatna rozmowa Franciszka i Tuska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)