Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Regulamin Sejmu. Ruch Palikota chce zmian dotyczących oświadczeń

0
Podziel się:

Chodzi o to, że wielu posłów notorycznie przedłuża czas swoich wystąpień.

Regulamin Sejmu. Ruch Palikota chce zmian dotyczących oświadczeń
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Umożliwienie komisji ds. służb specjalnych prowadzenia postępowań wyjaśniających m.in. wobec prokuratury - to jedna z propozycji zmian w Regulaminie Sejmu, którymi zajmie się w przyszłym tygodniu komisja regulaminowa. Inna dotyczy wygłaszania oświadczeń poselskich.

Posłowie PSL zaproponowali, aby komisja ds. służb specjalnych mogła zapraszać na swoje posiedzenia _ przedstawicieli instytucji państwowych oraz prokuratury w celu złożenia wyjaśnień _ oraz prowadzić postępowania wyjaśniające _ wobec wszystkich instytucji państwa i prokuratury _.

W uzasadnieniu tej propozycji stwierdzono, że obecnie sejmowa speckomisja nie ma wystarczających możliwości prawnych _ do uzyskania wyczerpujących informacji _ potrzebnych w jej pracach.

_ Zwiększenie katalogu uprawnień komisji wpłynie na przejrzystość działań organów państwa oraz prokuratury. Co wydaje się niezbędne w państwie demokratycznym _ - podkreślili autorzy projektu.

Zaznaczyli, że komisja ds. służb jako organ kontrolujący _ działalność poszczególnych organów państwowych, samorządu terytorialnego oraz innych organów i organizacji musi posiadać uprawnienia do wyjaśnienia spraw, które budzą uzasadnione wątpliwości _.

_ Komisja powinna posiadać narzędzia do zbadania i wyjaśnienia okoliczności i przyczyny słabości instytucji państwowych oraz prokuratury _ - uzasadniali posłowie PSL.

Komisja ds. służb specjalnych zajmuje się m.in. opiniowaniem projektów ustaw i innych aktów normatywnych dotyczących służb specjalnych oraz opiniowaniem projektu budżetu w zakresie dotyczącym tych służb. Opiniuje też wnioski w sprawie powołania i odwołania szefów służb specjalnych i ich zastępców i zapoznawanie się z informacjami służb o szczególnie istotnych wydarzeniach z ich działalności.

Ponadto komisja ocenia też współdziałanie służb specjalnych m.in. z innymi organami, służbami i instytucjami uprawnionymi do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie podejmowanych przez nie działań dla ochrony bezpieczeństwa państwa oraz bada skargi dotyczące działalności służb specjalnych.

Z kolei propozycję zmian w regulaminie Sejmu dotyczącą trybu wygłaszania oświadczeń poselskich przedstawili posłowie Ruchu Palikota. Zaproponowali, aby w ciągu jednego wystąpienia poseł mógł wygłosić wyłącznie jedno oświadczenie i żeby za jedno oświadczenie przyjmować jedną wypowiedź posła, omawiającą merytorycznie jedno zagadnienie.

Ponadto - według propozycji RP - do statystyki wystąpień posłów zaliczać miałyby się tylko oświadczenia wygłoszone z trybuny sejmowej.

- _ To co się dzieje w sprawie oświadczeń, interpelacji i zapytań poselskich to jakaś paranoja. Posłowie prześcigają się w liczbie zgłaszanych interpelacji i wygłaszanych oświadczeń, nabijając sobie statystykę _ - powiedział autor projektu zmian Marek Poznański (RP). Według niego przyjęcie jego proponzycji będzie pierwszym krokiem do normalizacji pracy w Sejmie.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że _ wielu posłów notorycznie przedłuża czas swoich wystąpień _. _ Nie oceniając merytoryki tych wypowiedzi nadmienić należy, iż zazwyczaj _ nabijane _ do statystyk wywody absolutnie nie odnoszą się do meritum wystąpienia posła czy posłanki _ - czytamy w uzasadnieniu. W opinii autorów projektu, sytuacja taka doprowadza _ do zwiększenia ilości oświadczeń oraz wystąpień, co jedynie wirtualnie zwiększa statystyki tego lub innego posła _.

Posłowie klubu Ruchu Palikota zauważyli, że da się zaobserwować, iż podczas wystąpienia poselskiego, które znacząco się przedłuża, marszałek Sejmu upomina występującego, ale _ dany poseł zazwyczaj kontynuuje swoją wypowiedź, przy czym jej dalszy ciąg zostaje zaliczony na poczet _ nowego _ już wystąpienia _. W ich przekonaniu, obecna sytuacja prowadzi _ do masowej produkcji pozbawionych sensu wypowiedzi, a często wręcz do _ patologii _ _.

_ Należy przypomnieć wszystkim parlamentarzystom, że w ich pracy to nie statystyki są najważniejsze, lecz dobro kraju i jego obywateli _ - zaznaczyli autorzy projektu.

Regulamin zakłada, że marszałek Sejmu _ może udzielić głosu posłowi poza porządkiem obrad dla wygłoszenia oświadczenia poselskiego _. Oświadczenie poselskie może być wygłaszane jedynie na zakończenie każdego dnia obrad i nie może trwać dłużej niż pięć minut.

Czytaj więcej w Money.pl
"To Sejm zdecyduje o samorozwiązaniu" Solidarność rozpoczęła zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o samorozwiązanie Izby.
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? Sejm głosował dziś nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny.
Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli Prawa farmaceutycznego Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji Prawa farmaceutycznego, która ma zwiększyć efektywność monitorowania niepożądanych działań produktów leczniczych. Poprawki Senatu mają charakter doprecyzowujący, nie zmieniają najważniejszych zapisów ustawy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)