Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reformy Gowina. Dziś padły kolejne propozycje

0
Podziel się:

Ograniczenie liczby wyroków w zawieszeniu i skuteczniejsze konfiskaty mienia przestępców. Co jeszcze ma w planach minister sprawiedliwości?

Reformy Gowina. Dziś padły kolejne propozycje
(PAP/Leszek Szymański)

Ograniczenie liczby wyroków w zawieszeniu i skuteczniejsze konfiskaty mienia przestępców. Takie są między innymi plany ministra sprawiedliwości. Jarosław Gowin przedstawił je na konferencji prasowej, na której mówił też o swych dotychczasowych dokonaniach.

Minister zapowiedział ograniczenie wydawania wyroków w zawieszeniu, stanowiących obecnie 60 procent wszystkich wyroków.

_ - W tej skali to jest karanie fikcyjne. Chcemy zastąpić te kary rozmaitymi karami mieszanymi. Więc owszem, niech będzie wyrok w zawieszeniu, ale połączony z czymś jeszcze. Z dotkliwymi grzywnami, z pracami społecznymi, które zamierzamy rozwijać, z dozorem elektronicznym. Najpierw miesiąc, dwa miesiące w więzieniu, a potem rok z bransoletką na nodze _ - mówił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

Źródło: IAR

Ministerstwo chce też dużo skuteczniej egzekwować konfiskaty mienia przestępców. Gowin zapowiedział też likwidację części przepisów prawnych dotyczących działalności gospodarczej, które często nie przystają do obecnych warunków. Resort sprawiedliwości przygotowuje również rozwiązania, dotyczące seryjnych zabójców, którzy odbyli kary, ale mogą być niebezpieczni.

_ - Taka osoba, o ile rokowania kryminologiczne są negatywne, mogła być kierowana na leczenie psychiatryczne, izolowana w ten sposób od obywateli. Polskie dzieci muszą być bezpieczne. Żadna matka, troszcząca się o swoje dzieci, żaden ojciec, nie powinni mieć poczucia, że wobec tego zagrożenia polskie państwo pozostaje bezsilne _ - zapewniał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

Źródło: IAR

Mówiąc o swych dotychczasowych dokonaniach, minister podkreślił, że jego priorytetami było przyspieszenie postępowań sądowych i deregulacja. Do przyspieszenia postępowań - podkreślał - przyczyni się nowelizacja Kodeksu Postępowania Karnego, nowelizacja ustawy o prokuraturze i reorganizacja sądów.

Procesy sądowe będą się odbywać na zasadzie kontradykcyjności, przez co zaczną przypominać procesy amerykańskie. Jeśli szkoda wyrządzona przez przestępcę będzie niższa od tysiąca złotych, to przestępstwo będzie traktowane jako wykroczenie, dzięki czemu wymiar sprawiedliwosci będzie mógł bardziej skutecznie zajmować się poważniejszymi sprawami. Nie oznacza to, że sprawcy wykroczeń będą bezkarni - grożą im bowiem wysokie grzywny.

Minister Gowin wyjaśnił, że nowelizacja ustawy o prokuraturze ma ułatwić prokuratorom pracę zgodną ze znowelizanym Kodeksem Postępowania Karnego. Każdy prokurator ma teraz sam prowadzić kilka spraw. Mówiąc o reorganizacji sądów minister podkreślił, że ich potencjał będzie teraz lepiej wykorzystany, a sędziowie będą mogli orzekać w większej liczbie spraw. Liczba etatów urzędniczych w sądach zostanie zredukowana o dwa tysiące w ciągu trzech lat. Część tych etatów zostanie przeznaczona dla asystentów, którzy mają pomagać sędziom w pracy.

Minister sprawiedliwości powiedział, że pierwsza faza deregulacji obejmie około 50 zawodów. Ma się to przyczynić do spadku bezrobocia. Kolejna faza deregulacji obejmie około 190 zawodów.

Mówiąc o ułatwieniach dla przedsiębiorców, minister powiedział, że przygotowano projekt ustawy o _ jednym okienku _, w którym można będzie zarejestrować firmę.

Jarosław Gowin powiedział też o oszczędnościach w swoim resorcie. Utworzenie centralnego systemu zakupów da w tym roku 30 milionów złotych oszczędności, a likwidacja części ośrodków szkoleniowych służby więziennej - 25 milionów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamiast siedzieć powinni pracować Prace społeczne, dozór elektroniczny zamiast kar w zawieszeniu - tego chce minister Gowin. A jak to wygląda w innych krajach?
Jedną córkę zabiła, drugą chciała. I się dziwi Za zabójstwo grozi jej kara dożywotniego więzienia, za jego usiłowanie - 25 lat pozbawienia wolności.
"Dzisiaj w Polsce kradnie się miliony" - _ Nie znam drugiej tak bizantyjskiej struktury na świecie, gdzie co drugi jest szefem _ - oburza się Jarosław Gowin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)