Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Szkocji. Cameron: Zrezygnowałbym, ale...

0
Podziel się:

W Wielkiej Brytanii rozpoczyna się doroczna konferencja delegatów Partii Konserwatywnej.

Referendum w Szkocji. Cameron: Zrezygnowałbym, ale...
(Number 10)

Jej lider, premier David Cameron, mówi w związku z tym w wywiadach o otaczających go zewsząd problemach.

Jeden z nich pozostawił już z ulgą za sobą: szkockie referendum niepodległościowe. Jak powiedział dziś niedzielnemu wydaniu _ The Sun _ i powtórzył w rozmowie z _ Sunday Telegraphem _ - rozważał podanie się do dymisji, gdyby 18 września Szkoci zagłosowali za niepodległością.

Zapewne nie byłby to jednak gest dobrowolny. Wielu torysów - rozdrażnionych szybkimi postępami kampanii TAK na ostatniej prostej przed referendum - oskarżało premiera o niefrasobliwość i serię błędów: że w ogóle zgodził się na referendum, choć nie musiał, że ustąpił w sprawie przyznania prawa głosu 16- i 17-latkom, a odebrania go Szkotom zamieszkałym w innych częściach kraju, że storpedował możliwość umieszczenia w referendum wentyla bezpieczeństwa - trzeciego pytania zakładającego możliwość szerokiej autonomii bez formalnego zerwania unii z Anglią.

TAK w referendum sprowadziłoby na Camerona rebelię we własnej partii jakiej jeszcze nie było - i konieczność ustąpienia, bo dobrowolna dymisja jednak nie wchodziła w grę. Jak wyznał _ The Sun on Sunday _: _ - W końcu doszedłem do wniosku, że nie byłoby to słuszne. _ A w wywiadzie dla _ Sunday Telegrapha _ David Cameron dodał: _ - To by było wykręcanie się od obowiązku. _

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący efekt szkockiego referendum W Partii Konserwatywnej trwa dyskusja jak zrealizować obietnicę równych praw samorządowych dla wszystkich czterech krajów Zjednoczonego Królestwa, w tym Anglii.
Dyskusja o niepodległości Szkocji powróci Temat może powrócić w czasie zapowiadanego przez premiera Davida Camerona referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Szkocja przeciw niepodległości. Wyniki referendum Przeciwnicy niepodległości wygrali z wynikiem ponad 55 procent. Londyn przyzna Szkocji większe uprawnienia.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)