Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ramadan
20.08.2012 11:35

Ramadan w Iraku. Ponad 400 zabitych w atakach

Liczba zamachów przeprowadzanych w Iraku znacznie spadła, jednak w kraju wciąż często dochodzi do aktów przemocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Iraku w aktach przemocy w okresie ramadanu - świętego dla muzułmanów miesiąca - zginęło co najmniej 409 osób, a 975 odniosło obrażenia - wynika z obliczeń agencji AFP, która opiera się na danych ze źródeł medycznych i w siłach bezpieczeństwa.

Dwa wyjątkowo krwawe dni wstrząsnęły Irakiem podczas obchodów świętego miesiąca, w czasie którego muzułmanie od świtu do zmierzchu są zobowiązani do powstrzymania się od picia, jedzenia, seksu i palenia tytoniu.

23 lipca w serii zamachów w całym kraju śmierć poniosło 113 osób, a 259 zostało rannych. 16 sierpnia w kolejnej serii ataków zginęły 82 osoby, a 270 odniosło obrażenia. W Iraku ramadan rozpoczął się w tym roku 21 lipca, a zakończył w miniony weekend.

_ - Terroryści są bardziej skłonni do przeprowadzania zamachów samobójczych podczas ramadanu, ponieważ jest to taki okres w roku, w którym bycie męczennikiem i poświęcenie się mają szczególny wydźwięk _ - powiedział John Drake, analityk ds. bezpieczeństwa z brytyjskiej firmy AKE.

Choć w stosunku do krwawych lat 2006-2007 ostatnio liczba zamachów przeprowadzanych w Iraku znacznie spadła, w kraju wciąż często dochodzi do aktów przemocy, których podstawą są napięcia na tle wyznaniowym.

Czytaj więcej o sytuacji na Bliskim Wschodzie w Money.pl
Nie chcą, by mieszkało tu tylu muzułmanów Przed meczetami w Berlinie będą dziś manifestować członkowie prawicowego ugrupowania Pro Deutschland.
Rząd Iranu zdemaskowany. Ma wsparcie od... Jak podaje nowojorski dziennik, Irak pozwolił skorzystać ze swojej przestrzeni powietrznej samolotom irańskim z dostawami dla walczącego z powstańcami reżimu w Syrii.
To najkrwawszy dzień od wielu tygodni W serii zamachów, co najmniej 59 osób zginęło, a 180 odniosło obrażenia.
Tagi: ramadan, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz