Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Radzimy jak sporządzić testament. Notariusz niekonieczny

1
Podziel się:

Sporządzenie testamentu jest bardzo proste. Wystarczy chwila wolnego czasu, kartka papieru i długopis. Radzimy o czym należy pamiętać przy jego spisywaniu.

Radzimy jak sporządzić testament. Notariusz niekonieczny
(Picsfive/Dreamstime.com)

Warto zawczasu pomyśleć o sporządzeniu testamentu. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do losu majątku po naszej śmierci. Zaoszczędzimy też naszym krewnym fatygi przy postępowaniu spadkowym i dzieleniu schedy. Sporządzenie testamentu jest bardzo proste, warto pamiętać, że potwierdzenie u notariusza nie jest wcale konieczne.

Najprościej spisać go odręcznie. Nie potrzebujemy do tego pomocy prawnika. Istotne jest, by dokument był opatrzony datą i naszym podpisem, inaczej będzie nieważny. Testament można też podważyć gdy zostanie spisany pod przymusem lub w stanie niepoczytalności. Pamiętajmy, że pismo musi być odręczne. Wydruk lub maszynopis nie wchodzą w grę.Tutaj znajdziesz przykładowy wzór takiego dokumentu.

Spisany u notariusza trudniej podważyć

Warto jednak wydać 50 zł i sporządzić testament w formie aktu notarialnego. Taki testament trudniej podważyć. Podpis notariusza pozwoli łatwiej odeprzeć zarzuty o niepoczytalności czy pisaniu pod przymusem.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t74934.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wykonanie;testamentu;bedzie;automatyczne,223,0,528863.html) Wykonanie testamentu będzie automatyczne
Istnieje jeszcze trzeci sposób sporządzenia testamentu. Możemy złożyć ustne oświadczenie przed urzędnikiem takim, jak wójt, burmistrz, prezydent miasta, sekretarz gminy czy kierownik urzędu stanu cywilnego. Muszą nam przy tym towarzyszyć dwaj świadkowie. W przypadku gdy istnieje obawa o nasze życie, można to zrobić bez udziału urzędnika. Należy jednak spisać jego treść w ciągu roku od momentu, w którym ostatnia wola zostanie wyjawiona przy trzech świadkach. Żaden z nich nie może przy tym odnieść korzyści z tego testamentu.

Może się przydać wykonawca testamentu

W testamencie możemy wyznaczyć osobę jego wykonawcy. Będzie on rozporządzał majątkiem, aż do czasu rozdysponowania go między spadkobierców. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza, gdy mamy niepełnoletnie dzieci. Wykonawca będzie zarządzał ich schedą, aż skończą 18 lat i dopilnuje, by ją otrzymały. Przyda się również przy zapisach warunkowych.

Możemy bowiem zobowiązać spadkobierców do podjęcia konkretnych działań lub ich przerwania. Jeśli nie spełnią warunku, nie otrzymają zapisanego majątku. Przykładowo zastrzegamy, że córka otrzyma nasze mieszkanie dopiero w momencie, gdy wyjdzie za mąż.

Zachowek i wydziedziczenie

[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t26809.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/testament;-;jakie;zapisy;moze;zawierac,38,0,385062.html) Testament - jakie zapisy może zawierać?
Istnieje grono osób, które otrzymają po nas majątek, bez względu na to czy ujęliśmy ich w testamencie, czy nie. Są to spadkobiercy ustawowi, czyli tacy, którzy dziedziczyliby, gdyby dokumentu nie było. Nazywa się to zachowkiem. Należy im się on w wysokości połowy wartości ustawowego spadku lub 2/3 w przypadku niepełnoletnich dzieci, wnuków i prawnuków. W celu pozbawienia zachowku, musimy ich w testamencie wydziedziczyć. W przypadku gdy zawrzemy w naszej _ ostatniej woli _, polecenie lub pozbawienie prawa do zachowku, u notariusza zapłacimy za jego sporządzenie nie 50 a 150 zł.

Odwołanie testamentu i odebranie spadku

Testament możemy unieważnić w każdej chwili i to bez uzasadnienia. Możemy to zrobić po prostu niszcząc dokument lub sporządzając nowy.

Aby otrzymać zapisany w testamencie spadek, musimy wnieść do wydziału cywilnego sądu rejonowego wniosek o stwierdzenie jego nabycia. Sąd musi być właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Złożenie wniosku kosztuje obecnie 50 złotych.

prawo spadkowe
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
ariela
2 lata temu
Dobra jest Kancelaria na Słowackiego w Tczewie. Sprawna obsługa, sporządzali dla mnie testament.