Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Publikacja wyroków za jazdę po alkoholu "przynosi efekty"

0
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze od 2011 r. jako jeden ze środków represji wobec kierowców skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu stosuje publikację ich danych.

Publikacja wyroków za jazdę po alkoholu "przynosi efekty"
(ssuaphoto/iStockphoto)

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze od 2011 r. jako jeden ze środków represji wobec kierowców skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu stosuje publikację ich danych. Według jej kierownictwa wraz z innymi sankcjami przynosi to zamierzony efekt, czyli spadek liczby tego typu spraw.

We wtorek rząd przyjął rekomendacje zmian w karach dla kierowców przyłapanych na jeździe po pijanemu, m.in. publicznego ogłoszenia wyroków za takie przestępstwo.

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Grzegorz Szklarz, wiele sądów wydając wyroki przychylało się do wniosków prokuratorów o publikacje pełnej treści wyroku w takich sprawach wraz z pełnymi danymi osoby skazanej.

Publikowanie przez zielonogórską prokuraturę sądowych wyroków wzbudziło wątpliwości Prokuratury Generalnej - chodzi m.in. o kwestie skutecznego zatarcia skazania i współmierności takiej kary. _ Kwestia publikacji danych skazanych wymaga precyzyjnych regulacji, zwłaszcza w kontekście podnoszonych przez prawników zagadnień zatarcia skazania _ - powiedział we wtorek rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk.

Dodał, że prokurator generalny zwracał już uwagę prokuraturom w kraju, aby publikacji tego rodzaju danych dokonywały _ dosyć powściągliwie _. _ Chodzi zwłaszcza o sytuacje publikowania danych i wyroków w sprawach przestępstw przeciwko rodzinie, aby nie dochodziło do zjawiska tzw. wtórnej wiktymizacji, czyli ponownej krzywdy ofiary przestępstwa na skutek nieostrożnego postępowania organów ścigania _ - zaznaczył Martyniuk.

W 2011 roku na stronie internetowej zielonogórskiej prokuratury opublikowano ok. 200 wyroków, w 2012 - 1,2 tys., natomiast w 2013 - 800. Blisko 80 proc. stanowili nietrzeźwi kierowcy i kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne.

_ W naszym okręgu od 2011 roku obserwujemy zmniejszoną liczbę postępowań dot. przestępstw z art. 178 par. 1 kodeksu karnego (jazda pod wpływem alkoholu). W 2013 roku zarejestrowano o 378 mniej spraw z tej kategorii niż w 2012 _ - powiedział PAP Szklarz.

W zielonogórskim okręgu decyzja o zaostrzeniu polityki karnej wobec ludzi wsiadających za kierownice po pijanemu zapadła m.in. po tragicznym w skutkach wypadku ze stycznia 2011 r.; 24-letni kierowca mając ok. 1,4 promila alkoholu doprowadził do zderzenia z pojazdem ciężarowym. Dwie osoby zginęły na miejscu, a dwie zmarły w szpitalu. Mężczyzna ten w lipcu 2010 r. został skazany przez Sąd Rejonowy w Świebodzinie za jazdę w stanie nietrzeźwości, a mimo to ponownie wsiadł za kierownicę po wypiciu alkoholu.

W grudniu 2011 roku ten sam sąd skazał go za opisany wypadek na sześć lat więzienia i dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, orzekł także na rzecz pokrzywdzonych nawiązki w łącznej kwocie 75 tys. zł.

Według prokuratorów okręgu zielonogórskiego takie zdarzenia stanowią argument za stosowaniem zaostrzonej polityki karnej. Polega ona m.in. na częstszym składaniu wniosków o tymczasowe aresztowanie sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, wnoszenie do sądów o surowsze kary, najczęściej o bezwzględne pozbawienie wolności oraz podawanie wyroków do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich na stronie internetowej prokuratury.

Szklarz dodał, że wpływ na spadek liczby postępowań dotyczących pijanych kierowców mają także działania zielonogórskiej policji, np. cykliczne akcje pn. _ Trzeźwy poranek _ organizowane od 2012 r. oraz surowsze kary orzekane przez sądy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczny bilans weekendu. 1355 pijanych Przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody.
Obowiązkowy alkomat w samochodzie, wysokie kary finansowe Rząd bierze się za nietrzeźwych kierowców. Premier przedstawił właśnie propozycje zmian w prawie.
Oskarża rząd w sprawie pijanych za kółkiem Szef klubu parlamentarnego PiS przypomniał, że jedną z nowości przygotowanego kodeksu jest wyższa kara za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)