Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd bierze się za nietrzeźwych kierowców. Co proponuje?

0
Podziel się:

Rząd bierze się za nietrzeźwych kierowców. Opozycja twierdzi, że propozycje Donalda Tuska to za mało.

Rząd bierze się za nietrzeźwych kierowców. Co proponuje?
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Na dzisiejszym posiedzeniu politycy zajęli się zmianami w prawie, które mają prowadzić do bardziej skutecznego ścigania i karania pijanych kierowców, a tym samym przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Efekty ich prac przedstawił Donald Tusk na konferencji prasowej. Opozycja - PiS i Solidarna Polska - mówią, że to za mało.

Aktualizacja 20:41

Inicjatywa rządu ma związek z tragedią w Kamieniu Pomorskim, gdzie 1 stycznia kierowane przez 26-latka bmw wypadło z drogi i wjechało w grupę ludzi. W wyniku wypadki zginęło pięć dorosłych osób i jedno dziecko. 8-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka trafili do szpitala.

- _ Niezależnie od statystyk, które nie wyglądają dramatycznie, oburzenie społeczne jest duże. My te emocje podzielamy, ale nie możemy im ulegać _ - stwierdził premier na konferencji prasowej. Kontynuował tym samym wypowiedź z piątku, kiedy stwierdził, że_ nie będziemy się licytować na surowość kar dla pijanych kierowców; potrzebna jest zmiana mentalności, aby nie było przyzwolenia dla pijanych siadających za kierownicą _.

Na konferencji prasowej premier zapowiedział dziś między innymi: podniesienie kary utraty prawa jazdy do przedziału od 3 do 15 lat dla osób, które po raz pierwszy zostały złapane na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. Co więcej, osoba pierwszy raz złapana za jazdę po alkoholu będzie ukarana karą finansową o wysokości min. 5 tys., zaś max 100 tysięcy złotych. Wyrok w sprawie osoby pierwszy raz złapanej za jazdę na _ podwójnym gazie _ będzie ogłaszany wraz z podaniem nazwiska.

Z kolei osoba, która po raz drugi zostanie złapana za jazdę pod wpływem alkoholu, będzie ukarana grzywną w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. Utraci również prawo jazdy na okres od 5 do 15 lat. Premier powiedział również, że chce, aby jazda bez uprawnień była traktowana jak przestępstwo. Obowiązkowe będzie również posiadanie alkomatu w samochodzie.

Cały pakiet propozycji został przedstawiony dziś na posiedzeniu rządu. Ich celem jest ograniczenie problemu nietrzeźwych kierowców. Ustalono to podczas czwartkowego spotkania w kancelarii premiera - szef rządu Donald Tusk rozmawiał z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych: Markiem Biernackim i Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz wiceministrem infrastruktury i rozwoju Zbigniewem Rynasiewiczem.

W sprawie ograniczenia problemu nietrzeźwych kierowców Sienkiewicz, Biernacki i Rynasiewicz spotkali się także w piątek w MSW. Ustalono wówczas, że zwiększona zostanie liczba policjantów wydziałów ruchu drogowego w całym kraju oraz zapowiedziano częstsze akcje _ trzeźwy poranek _.

Kary powinny być jeszcze bardziej dotkliwe?

Według opozycji - PiS oraz Solidarnej Polski - przedstawione przez rząd zmiany nie są wystarczające. Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak uważa, że kary powinny być surowe. _ - To, co przedstawił premier surowe nie jest - _powiedział dziennikarzom w Sejmie. Polityk przypomniał też, że na rozpatrzenie czeka przygotowany przez PiS projekt zmian w kodeksie karnym.

- _ W przypadku recydywy wyrok bez zawieszenia, wyrok bezwzględnego więzienia, konfiskata samochodu jako kara finansowa wobec tych, którzy są potencjalnymi zabójcami, a więc trzeba pójść dalej niż to zrobił premier Donald Tusk. Ale możemy powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Dobrze, że pojawiła się jakakolwiek propozycja _ - uważa Mariusz Błaszczak.

Przedstawione przez premiera propozycje krytykuje też lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, w karaniu pijanych kierowców należało pójść dalej - a więc szybko i nieuchronnie wymierzać im sprawiedliwość. Ziobro chwali natomiast propozycję publikowania wizerunku skazanych za jazdę po pijanemu.

- _ Chodzi o napiętnowanie, wywieranie presji przez środowisko wobec ludzi, którzy narażają życie i zdrowie innych, też swoich sąsiadów, swoich bliskich, jeżdżąc pod wpływem alkoholu. To dobry pomysł i dobry krok, który proponowała Solidarna Polska i będziemy popierać w tym zakresie rząd Donalda Tuska. Godne zastanowienia jest wprowadzenie alkomatów do wszystkich samochodów, natomiast pozostałe propozycje, to tak naprawdę wielkie "nic" - _ mówi Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto nowy rzecznik rządu. To już pewne Małgorzata Kidawa-Błońska zostanie nowym rzecznikiem rządu. Posłanka zastąpi Pawła Grasia.
Oskarża rząd w sprawie pijanych za kółkiem Szef klubu parlamentarnego PiS przypomniał, że jedną z nowości przygotowanego kodeksu jest wyższa kara za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.
Koniec z wyrokami w zawieszeniu? Rząd o pijanych kierowcach Ministrowie Donalda Tuska zdecydują, jak walczyć z zabójcami za kierownicą. Ujawniono pierwsze szczegóły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)