Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przywrócenie polskiego obywatelstwa. Tylko 500 wniosków w 2012 r.

0
Podziel się:

MSW ocenia, że mała liczba wniosków o przywrócenie obywatelstwa prawdopodobnie związana jest z tym, że po wstąpieniu Polski do UE obowiązują przepisy dotyczące swobodnego przepływu osób.

Przywrócenie polskiego obywatelstwa. Tylko 500 wniosków w 2012 r.
(Bartosz Wawryszuk)

Przepisy ustawy o obywatelstwie polskim, które dały możliwość przywracania go osobom, które je utraciły, są rzadko wykorzystywane. Do końca ubiegłego roku taki wniosek złożyło zaledwie 500 osób - powiedział wiceszef MSW Piotr Stachańczyk.

Stachańczyk mówił o tym podczas posiedzenia sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Przepisy dotyczące przywracania obywatelstwa osobom, które utraciły je przed 1 stycznia 1999 r. na mocy ustaw z lat 1920, 1951 i 1962, weszły w życie 15 maja ub.r. Z przedstawionych przez wiceszefa MSW danych wynika, że do końca 2012 r. wnioski o przywrócenie obywatelstwa złożyło 500 osób. Najwięcej zostało złożonych w polskich placówkach konsularnych w Niemczech i Szwecji.

Minister spraw wewnętrznych przywrócił w tym czasie obywatelstwo 374 osobom. Odmówił - ze względów formalnych - w sześciu przypadkach. W pięciu przypadkach zwrócił się do właściwych wojewodów o przeprowadzenie z urzędu postępowania w sprawie potwierdzenia obywatelstwa, ponieważ miał wątpliwości co do utraty go przez te osoby. We wszystkich tych przypadkach wojewodowie wydali decyzje stwierdzające posiadanie polskiego obywatelstwa i w konsekwencji wnioskom o przywrócenie go nie został nadany dalszy bieg.

Jak ocenił Stachańczyk, mała liczba wniosków o przywrócenie obywatelstwa prawdopodobnie związana jest z tym, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące swobodnego przepływu osób. Brak obywatelstwa nie powoduje już większych trudności formalnych związanych z przebywaniem na terenie innego kraju wspólnoty. Kolejny powód, jaki wskazał, to fakt, że przywrócenie obywatelstwa dotyczy wyłącznie osób, które je utraciły i nie jest ono automatycznie nadawane np. ich wnukom.

Na mocy ustawy 15 sierpnia ub.r. zaczęła obowiązywać również nowa procedura uznania za obywatela polskiego w trybie administracyjnym. Organem pierwszej instancji jest w tym wypadku wojewoda, a drugiej - minister spraw wewnętrznych.

Przyjęte w ustawie rozwiązania powiększają krąg cudzoziemców, którzy mogą ubiegać się o polskie obywatelstwo w tym trybie i zapewniają jednolite ich traktowanie. W drodze uznania, o polskie obywatelstwo mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy w czasie długoletniego pobytu w Polce zintegrowali się z polskim społeczeństwem, znają język polski, mają zapewnione mieszkanie i źródła utrzymania, respektują polski porządek prawny oraz nie stanowią zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa.

W wyniku postępowania administracyjnego polskie obywatelstwo mogą nabyć również osoby mieszkające w Polsce na podstawie określonych zezwoleń, uchodźcy, bezpaństwowcy, dzieci i małżonkowie polskich obywateli i osoby polskiego pochodzenia. Cudzoziemiec - z wyjątkiem małoletnich dzieci, których jedno z rodziców posiada już polskie obywatelstwo - ubiegający się o polskie obywatelstwo musi posiadać urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego, świadectwo ukończenia szkoły w Polsce lub świadectwo ukończenia za granicą szkoły z wykładowym językiem polskim.

Po 15 sierpnia ub.r. do wojewodów wystąpiło o uznanie za obywatela Polski 507 cudzoziemców, a wojewodowie uznali wnioski 175 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Depardieu oszalał? "Rosja to wielka demokracja" Gwiazdor nie skomentował decyzji prezydenta Rosji. Ostatnio groził jednak, że zrzeknie się francuskiego paszportu po podniesieniu podatków dla najbogatszych we Francji i przeprowadzi się do Belgii.
Łatwiej zostać Polakiem. Nie trzeba... Nowe przepisy nie uzależniają nadania obywatelstwa polskiego od uprzedniej utraty posiadanego do tej pory obywatelstwa innego kraju.
Trudniej będzie zostać Belgiem. Nowe warunki Belgijski parlament zgodził się na reformę przepisów o obywatelstwie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)