Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przez Rosję czujemy się mniej bezpiecznie

0
Podziel się:

Wbrew temu, co myślał Putin, Zachód istnieje jako wspólnota moralna - mówi Radosław Sikorski.

Przez Rosję czujemy się mniej bezpiecznie
(Flickr/World Economic Forum)

Działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że Polska czuje się mniej bezpiecznie - oświadczył w wywiadzie dla CNN szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Przyznał, że ostatnio wzrosła obecność wojsk USA i NATO na terenie Polski, ale Warszawa czeka na więcej.

_ - Niestety działania Rosji na Ukrainie sprawiają, że czujemy się nie bardziej, lecz mniej bezpiecznie. Jeden z naszych sąsiadów - Rosja - prowadzi hybrydową wojnę przeciw innemu naszemu sąsiadowi _ - powiedział Sikorski w nadanym w niedzielę wywiadzie.

Prowadzący, Fareed Zakaria, nawiązując do ujawnionego przez tygodnik _ Wprost _ nagrania ze stycznia, w którym Sikorski mówił, że stosunki polsko-amerykańskie są nic nie warte, zapytał, co Waszyngton powinien zrobić, by nadać więcej treści relacjom Polski z USA.

_ - To nielegalne nagranie, które jest przedmiotem postępowania karnego. Ale wtedy w styczniu, kiedy była już presja Rosji na Ukrainie, mieliśmy 10 żołnierzy USA w Polsce. Teraz mamy 500 żołnierzy NATO. To postęp, ale poziom naszego zaniepokojenia rosyjskimi działaniami wzrósł, więc potrzebujemy zapewnienia, że wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona _ - powiedział Sikorski.

Dodał, iż ma nadzieje, że ważne decyzje w tej sprawie zapadną na wrześniowym szczycie NATO w Walii. Wyliczał, że Polska chce więcej żołnierzy, więcej sprzętu, większych sił reagowania oraz stałych planów obronnych.

W wywiadzie dla CNN Sikorski ocenił, że nałożone w ubiegłym tygodniu na Rosję sankcje _ zwrócą uwagę Władimira Putina _ i są dowodem na to, że wbrew temu, co myślał Putin, _ Zachód istnieje jako wspólnota moralna _.

_ - Myślę, że dotychczas rosyjskie władze zakładały, że zawsze mogą nas rozgrywać jeden przeciw drugiemu i że jesteśmy niezdolni do wspólnego działania. Sankcje Zachodu są pierwszą oznaką, że jednak jesteśmy _ - powiedział.

Zdaniem Sikorskiego należy jednak oczekiwać rosyjskiej reakcji na sankcje i prób ponownego dzielenia Unii Europejskiej. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że przygotowany przez Komisję Europejską pakiet sankcji _ uczciwie rozkłada ból _ tych sankcji na wszystkie kraje UE.

_ - Rosja to ważny partner dla Polski, proporcjonalnie dwa razy ważniejszy niż dla Niemiec. Więc będą straty wszędzie _ - powiedział Sikorski. Ale zaznaczył, że UE nie miała innego wyjścia, bo nie może patrzeć bezczynnie, jak Rosja anektuje po raz pierwszy od II wojny światowej prowincję sąsiada - Krym - i dostarcza nowoczesnej broni separatystom na wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski szefem dyplomacji UE? Ma poparcie Uzyskanie tak ważnej funkcji będzie trudne, ale warto się o nią starać.
Zabiorą Rosji mundial? Komentarz Sikorskiego - _ Niech prezydent Władimir Putin usłyszy, jak opinia światowa i rządy są zbulwersowane dostarczaniem broni separatystom na Ukrainie _- powiedział.
Sikorski o stratach w handlu z Rosją. "Będą" -_ Jesteśmy osiem razy więksi gospodarczo od Rosji. Razem z NATO jesteśmy 16 razy więksi _- przekonuje polski minister spraw zagranicznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)