Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
11.01.2012 14:31

Przerwał urlop i gasi pożar w prokuraturze

Premier spotkał się z prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości. Kształt prokuratury wojskowej jest archaiczny, potrzebne są zmiany - powiedział.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Premier Donald Tusk skomentował ostatnie wydarzenia w prokuraturze, po poniedziałkowej próbie samobójczej prokuratora wojskowego płk. Mikołaja Przybyła. Wydarzenie obnażyły rozłam między prokuraturą wojskową i cywilną. *

-_ Wyciąganie personalnych konsekwencji byłoby dzisiaj przedwczesne. Jednak zmiany zasad funkcjonowania wojskowej prokuratury są niezbędne. To archaiczna struktura - _ stwierdził premier na niespodziewanie zwołanej konferencji prasowej. Jednocześnie zapewnił _ - wydarzenia w Poznaniu związane z próbą samobójczą prokuratora Mikołaja Przybyła nie mają wpływu na prace prokuratury wojskowej - _ zapewnił. Według premiera, instytucje państwowe nie powinny podejmować żadnych decyzji pod wpływem emocji.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

_ - Ewentualne odwołanie szefa prokuratury wojskowej, generała Parulskiego leży w gestii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na pewno podwładny nie powinien w tak otwarty sposób atakować przełożonego - _powiedział Donald Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Premier podkreślił, że w ministerstwie sprawiedliwości trwają prace związane z reformą, która ma usprawnić oraz unowoczesnić działania prokuratury. Wyraził także opinię, że powinnien zostać utrzymane rozdzielenie stanowiska prokuratora generalnego od ministerstwa sprawiedliwości.

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński wezwał wczoraj premiera do przerwania urlopu i zajęcia się wyjaśnieniem konfliktu w prokuraturze. Podkreślił, że premier powinien podjąć swoje obowiązki. - _ Bycie premierem to jest naprawdę coś innego niż bycie cysorzem ze słynnej kiedyś piosenki. Cesarzem, który ma klawe życie _ - ironizował.

Jarosław Gowin zapowiedział dziś reformę sądownictwa i nowelizację kodeksu karnego. Ma ona usprawnić polski wymiar sprawiedliwości. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Minister stwierdził tez, że nie widzi powodu dla utrzymywania odrębnej prokuratury wojskowej.

Minister sprawiedliwości, zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, że będzie chciał, by procesy w Polsce trwały o 1/3 krócej. Temu ma służyć restrukturyzacja sądów. Te w mniejszych miastach mają być przekształcone w filie sądów w dużych miastach. Sędziowie z sądów mniej obciążonych sprawach będą mogli prowadzić rozprawy także w sądach o większym obciążeniu. Sędziowie mają być odciążeni od obowiązków administracyjnych, kosztem administracji sądowej i referendarzy.

Gowin chce też zreformować sądownictwo wojskowe. Jak tłumaczył, taką reformę uzasadnia stosunkowo niewielkie obłożenie wojskowych sądów. W pierwszym półroczu 2011 do wojskowych sądów garnizonowych wpływało średnio 8 spraw na jednego sędziego, a do sądów powszechnych rejonowych - średnio 83.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział wczoraj, że zwróci się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest, czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy też należy ją pogłębić, czy się cofnąć. Według Komorowskiego istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.

Przedwczoraj w Poznaniu postrzelił się wojskowy prokurator płk Mikołaj Przybył. Wcześniej w specjalnym oświadczeniu na konferencji prasowej zaprzeczał, by złamał prawo nadzorując śledztwo w sprawie przecieków z głównego postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej.

Wydarzenie to wywołało dyskusję o prokuraturze wojskowej. W tle sprawy jest też spór co do zakresu sięgania przez śledczych po billingi i esemesy, m.in. dziennikarzy.

O konflikcie w prokuraturze czytaj w Money.pl
Rozprawy będą znacznie krótsze? Gowin zapowiedział reformę i zmiany personalne Minister sprawiedliwości chce też przeprowadzić nowelizację kodeksu karnego.
Pierwszy wywiad po próbie samobójczej. "Chciałem się zabić, ktoś przeszkodził" _ - Wiem, że za moją głowę była nagroda miliona złotych - _powiedział prokurator Przybył.
Dlatego prokurator strzelił sobie w głowę? O politycznej nawalance, którą rozpętał płk Przybył - pisze Andrzej Zwoliński.
Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz