Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przepisy o inwigilacji wracają do Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się:

Przedstawiciele służb mówili w TK, że korzystanie z billingów i stosowanie kontroli operacyjnej jest niezbędne dla skutecznych działań.

Przepisy o inwigilacji wracają do Trybunału Konstytucyjnego
(Reporter)

Trybunał Konstytucyjny chciałby jeszcze przed wakacjami wrócić do badania przepisów o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli oraz zasad stosowania przez nie kontroli operacyjnej.

Prezes TK Andrzej Rzepliński powiedział, że wyznaczono już termin narady TK, który zdecyduje, _ co czynić _. Potwierdził, że Sąd Okręgowy w Warszawie odpisał Trybunałowi w sprawie jego pytań dotyczących udzielania przez sąd zgody służbom specjalnym na inwigilację obywateli. - _ Pani prezes sądu wykonała krok w dobrym kierunku _ - dodał Rzepliński.

W kwietniu TK odroczył rozpatrywanie zaskarżonych przez RPO i prokuratora generalnego przepisów o inwigilacji, bo prezes warszawskiego SO - jako jedynego sądu w kraju - odmówiła odpowiedzi na pisemne pytania TK w całej sprawie. Trybunał zobowiązał wtedy SO, by do 5 maja odpowiedział na pytania.

Rzepliński nie ujawnił, co napisała prezes SO, ale zapewnił, że TK uczyni wszystko, by _ uzyskać pełną wiedzę _. Dodał, że żaden organ _ nie jest immunizowany na informację dla TK _.

Podczas narady TK będzie też badać, na ile uchylenie unijnej dyrektywy retencyjnej 8 kwietnia przez Trybunału Sprawiedliwości UE ma wpływ na orzekanie TK ws. inwigilacji, bo - jak podkreślał Rzepliński - przedmiot skargi RPO i PG nie pokrywa się w pełni ze sprawą rozpatrywaną przez ETS.

Rzepliński nie odpowiedział na pytanie o komentarz do wniosku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zwróciła się do TK, by jeszcze przed wyrokiem ws. billingów, w ramach tzw. sygnalizacji do Sejmu i rządu, zwrócił uwagę na możliwą niekonstytucyjność polskich przepisów na ten temat.

Przedstawiciele służb mówili w TK, że korzystanie z billingów i stosowanie kontroli operacyjnej jest niezbędne dla skutecznych działań. Skarżący chcą, by były one obwarowane właściwymi gwarancjami pod kątem przestrzegania zasad konstytucyjnych i praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Trybunał bada przepisy o inwigilacji Trybunał rozpatruje skargę Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącą zasad kontroli operacyjnej służb czyli np. podsłuchów i kontroli korespondencji, oraz sięgania przez nie po billingi obywateli.
Billingi i podsłuchy w Trybunale Skargi złożyli: Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prokurator Generalny. Sprawa jest obszerna i skomplikowana.
Rząd podniósł wiek emerytalny naruszając prawo? Trwa rozprawa Trybunał Konstytucyjny debatuje, czy przepisy, zgodnie z którymi musimy pracować do 67. roku życia, zostaną uchylone.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)