Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemyt rujnuje krajowych producentów tytoniu w Bułgarii

0
Podziel się:

Według analiz rządowej Agencji Celnej i dużych importerów papierosów około 30-40 proc. papierosów w Bułgarii pochodzi z przemytu. Trzy lata temu ówczesny szef służb celnych mówił nawet o 50-procentowym udziale szarej strefy w rynku papierosów.

Przemyt rujnuje krajowych producentów tytoniu w Bułgarii
(AP/Fotolink/East News)
bESvybGZ

Celnicy bułgarscy skonfiskowali dzisiaj dużą partię nielegalnych papierosów - 6 mln sztuk. Przemyt pochodził z Grecji. Kilka dni temu w Warnie przechwycono 14 mln sztuk papierosów i 6 ton tytoniu. Towar był przeznaczony na krajowy rynek.

Według analiz rządowej Agencji Celnej i dużych importerów papierosów około 30-40 proc. papierosów w Bułgarii pochodzi z przemytu. Trzy lata temu ówczesny szef służb celnych mówił nawet o 50-procentowym udziale szarej strefy w rynku papierosów.

Z danych urzędu statystycznego wynika, że w 2012 r. zapłacono akcyzę za 11,6 mld sztuk papierosów, prawie dwukrotnie mniej w porównaniu z rokiem 2008, mimo że nie ma danych o drastycznym spadku poziomu palenia.

bESvybHb

Nielegalna sprzedaż papierosów jest w Bułgarii nagminna. Na bazarach, w tym na największym sofijskim, wystarczy się rozejrzeć, by natychmiast podszedł handlarz z propozycją sprzedaży papierosów o 30 proc. taniej niż w sklepie, bez banderoli.

Siatki przestępcze są perfekcyjnie zorganizowane, towar magazynuje się daleko od miejsca sprzedaży, pojedynczy handlarze nawet nie wiedzą gdzie.

Przemyt uderza w krajowych producentów, przeważnie przedstawicieli mniejszości tureckiej. Uprawa tytoniu jest głównym zajęciem dla około 100 tys. mieszkańców południowej i południowo-zachodniej Bułgarii.

W tym roku kampania skupu, która zwykle rusza w listopadzie, jeszcze się nie rozpoczęła. Według danych resortu rolnictwa dotychczas wykupiono zaledwie 5 proc. wyprodukowanego w 2013 r. tytoniu. Wiceminister Jawor Geczew wyjaśnił w piątek, że nie ma mechanizmów wpływania na firmy, które skupują produkcję. Są to przeważnie firmy z Grecji, skąd głównie pochodzi przemyt.

bESvybHh

Według bułgarskich producentów firmy wyczekują, żeby maksymalnie obniżyć cenę.

Od początku roku bułgarscy producenci tytoniu protestują, blokują drogi, palą produkcję. Dwa dni temu około 2 tysięcy producentów z południowego regionu Kyrdżali zablokowało drogę do jednego z przejść granicznych, a w piątek 1500 protestujących z okolic Goce Dełczew na południowym zachodzie kraju podpaliło tytoń i wstrzymało ruch do Grecji.

Zapowiedziano rozszerzenie protestów i marsze do Sofii.

Czytaj więcej w Money.pl
Lider partii uderzył policjanta. Co mu grozi? Lider bułgarskiej partii nacjonalistycznej Wolen Siderow wywołał awanturę w samolocie z Sofii do Warny i uderzył policjanta.
Rosyjskie reaktory posłużą kolejne 20 lat? Remont jednego reaktora będzie kosztować 200 mln euro.
Obniżyli ceny prądu najgorzej zarabiającym O 10 proc. mniej odbiorcy prywatni będą płacić w taryfie nocnej. Jest to druga w ciągu pięciu miesięcy obniżka ceny prądu.
"Godne życie, a nie bilet w jedną stronę" Prezydent Rosen Plewnelijew w orędziu do narodu przypomniał, że 2013 był rokiem szczególnie burzliwym w Bułgarii - rokiem zmiany trzech rządów, dwóch parlamentów i protestów obywatelskich.
bESvybHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)