Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedłużono śledztwo w sprawie infoafery

0
Podziel się:

Śledztwo trwa od 3 lat i dotyczy korupcji podczas informatyzacji najważniejszych polskich instytucji, w tym ministerstw.

Przedłużono śledztwo w sprawie infoafery
(Reporter Poland)
bEJAobhN

Śledztwo w sprawie korupcji przy informatyzacji urzędów zostało przedłużone do lutego przyszłego roku - o takiej decyzji Prokuratury Generalnej poinformował dziś rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski.

Jak dodał, wniosek o przedłużenie tego śledztwa prokuratorzy z apelacji wysłali do Prokuratury Generalnej w czerwcu. W zeszłym tygodniu z Prokuratury Generalnej wróciła decyzja o przedłużeniu go do 7 lutego przyszłego roku.

Od 2011 r. CBA prowadzi, nadzorowane przez wydział ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji stołecznej prokuratury apelacyjnej, śledztwo ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-10 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji.

bEJAobhP

W październiku 2011 r. zatrzymano b. dyrektora CPI Andrzeja M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J. podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS. Zatrzymanych zostało 41 osób, które usłyszały ok. 70 zarzutów. Prokuratura nie ujawnia szczegółów z przebiegu śledztwa.

Na początki kwietnia amerykański koncern HP przyznał się do praktyk korupcyjnych m.in. w Polsce i zobowiązał do zapłaty 108 mln dolarów w ramach ugody. Chodzi o trzy przypadki przekupywania funkcjonariuszy państwowych w Rosji, Polsce i Meksyku w celu uzyskania kontraktów. Jak mówił w czerwcu Jaskólski, przedstawiciel HP Tomasz Z. został zatrzymany na początkowym etapie śledztwa w związku z tym, że miał korumpować Andrzeja M. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty: jeden dotyczący przekazania M. 1,6 mln zł w gotówce i 110 tys. zł w postaci komputerów i sprzętu RTV; drugi dotyczy obietnicy kolejnej łapówki w wysokości 2,5 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
HP zapłaci 108 mln dolarów w związku z korupcją Koncern, oskarżany o stosowanie niedozwolonych praktyk w Polsce, Rosji i Meksyku, zawarł porozumienie z amerykańską komisją papierów wartościowych i giełd.
Bieńkowska zapewnia: nie stracimy pieniędzy Chodzi o kilkaset milionów euro, które możemy stracić, jeśli sąd do końca 2015 r. nie orzeknie w sprawie infoafery.
Prześwietlamy finanse służb specjalnych. Oto, ile kosztują Money.pl sprawdził najnowszy raport z działalności Agencji.
bEJAobiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)