Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet to priorytet rządu Tuska?

0
Podziel się:

Premier poskramia ministrów. - Jeśli temperament nie pozwala im dojść do ładu między sobą, to ...

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet to priorytet rządu Tuska?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Premier chce aby rząd przedłożył do ratyfikacji konwencję Rady Europy dotyczącą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

[aktualizacja 14:40]

Tusk, który dziś odwiedził Cypr, był pytany o sprawę ratyfikacji konwencji RE ws. przemocy wobec kobiet w kontekście różnicy zdań na temat tego dokumentu między ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, a pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz.

_ - Moją intencją jest, aby rząd przedłożył konwencję do ratyfikacji. Chciałbym, aby to było swego rodzaju zwieńczenie naszych wieloletnich starań w sprawie przemocy w rodzinie _ - powiedział premier. Jak zapowiedział, jego ministrowie _ będą zgodnie pracowali na rzecz szybkiego ratyfikowania konwencji _.

Minister sprawiedliwości pytany dziś, czy jest przeciwny ratyfikacji konwencji odparł: _ - Tak, jestem przeciwny ratyfikowaniu _. Jak podkreślił, konwencja obok bardzo słusznych postulatów, z których ogromna większość jest już przez Polskę od dawna realizowana, zawiera także _ pewną warstwę ideologiczną _, która może być interpretowana jako wezwanie do zwalczania wartości chronionych konstytucją.

- _ Konwencja zawiera też pewną warstwę ideologiczną, czyli zobowiązania państw sygnatariuszy do tego, żeby zwalczać tradycje, które ugruntowują tzw. stereotypowe role kobiet i mężczyzn. Jak się sięgnie do książek feministek, to się okazuje, że stereotypową rolą kobiet jest macierzyństwo, albo że stereotypowymi rolami kobiet i mężczyzn są role żon i mężów w tradycyjnym małżeństwie. Innymi słowy ta konwencja może być interpretowana jako wezwanie do zwalczania macierzyństwa czy małżeństwa, a to są wartości chronione przez polską konstytucję _ - powiedział Gowin. Zaznaczył, że jedynie niezrealizowanym postulatem znajdującym się w konwencji są przepisy, które pozwalają ścigać z urzędu sprawców gwałtu. Dodał, że w przyszłym tygodniu resort sprawiedliwości przedstawi projekt nowelizacji w tym zakresie.

_ - Minister sprawiedliwości został przeze mnie zobowiązany do tego, żeby przedstawić wszelkie domniemane konsekwencje prawne przyjęcia tej konwencji, stąd zaangażowanie ministra Gowina, pani minister Kozłowska-Rajewicz z oczywistych względów sprawą się zajmuje _ - zaznaczył Tusk.

Podkreślił też, że _ jeśli temperament nie pozwala im dość do ładu między sobą, to postara się tę sprawę załatwić szybko i bezboleśnie _. O konwencji Rady Europy Gowin i Kozłowska-Rajewicz rozmawiali wczoraj.

Minister sprawiedliwości mówił wcześniej, że krytycznie ocenia treść konwencji Rady Europy z maja 2011 roku dot. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej.

Uznał ją za dokument _ będący wyrazem ideologii feministycznej _, który _ tak naprawdę służy zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych _. Z kolei Kozłowska-Rajewicz, odnosząc się do tych słów, oświadczyła, że _ równość nie zagraża rodzinie ani dzietności. Żaden z artykułów konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet nie dotyczy związków homoseksualnych ani ich promowania _.

Konwencja RE została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Do tej pory została podpisana przez 19 państw wchodzących w skład Unii Europejskiej i pozostających poza Wspólnotą.

Na początku marca Tusk mówił, że - choć będzie to jeszcze wymagało _ trochę dyskusji _ - konwencja w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej niebawem zostanie przedstawiona do ratyfikacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Promocja homseksualizmu? Przeciw Gowinowi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz uważa, że skuteczne zapobieganie przemocy wobec kobiet wymaga podpisania konwencji Rady Europy z maja 2011.
Kobiety o Gowinie: Różni nas jedna fraza Strony pozostały przy swych stanowiskach. - Będziemy dalej rozmawiać. Rozbieżności interpretacyjne to nie jest kwestia jednej rozmowy - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.
Tusk będzie walczył o Turcję w Unii? Premier poruszy też temat akcesji Turcji do Wspólnoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)