Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prymas o pedofilii: niech inni biorą przykład z Kościoła

0
Podziel się

- Nie można traktować Kościoła jako wylęgarni i siedliska pedofilów - powiedział arcybiskup Józef Kowalczyk.

Prymas o pedofilii: niech inni biorą przykład z Kościoła
(AGENCJA SE/East News)
bEhJkLYR

Nie będzie tolerancji dla pedofilii wśród duchownych - mówi prymas Polski. Arcybiskup Józef Kowalczyk oświadczył w radiowej Jedynce, że duchowni, którym udowodni się pedofilię, będą musieli odejść do stanu świeckiego i poddać się terapii.

Jak zapowiedział, osoby, które były ich ofiarami, zostaną otoczone szczególną troską Kościoła, a także opieką psychologiczną i duchową. Prymas podkreślił jednak, że nie można traktować Kościoła jako wylęgarni i siedliska pedofilów. Powiedział, że duchowni wychowują do czystości i poszanowania godności każdego człowieka.

Wyraził przekonanie, że wytyczne dotyczące zapobiegania pedofilii, przygotowane przez Episkopat Polski, przyniosą dobre efekty. Wytyczne zostały przesłane do akceptacji do Watykanu. Po zatwierdzeniu będą dostepne opinii publicznej.

bEhJkLYT

_ - Bardzo bym sobie życzył, żeby inne środowiska, w których ten problem istnieje w wielkich rozmiarach, zajęły się nim wzorem Kościoła _ - powiedział arcybiskup Kowalczyk dodając, że zagrożenie pedofilią dotyczy całego społeczeństwa. _ - Do molestowania dzieci dochodzi w szkołach, instytucjach opiekuńczych, klubach sportowych, a także w rodzinach. W zeszłym roku sądy wydały 615 orzeczeń w sprawach dotyczących pedofilii - _powiedział prymas Polski

Arcybiskup przyznał, że informacje o przypadkach pedofilii w Kościele były dla niego szokiem. _ Nie wiem, jak to się stało, że kapłan dopuszcza się takich zbrodni _ - powiedział prymas Polski dodając, że wyrósł w rodzinie katolickiej, w której poszanowanie człowieka było rzecza świętą.
Prymas Polski przypomniał, że Konferencja Episkopatu przeprosiła za przypadki pedofilii, których dopuścili się duchowni. Powiedział jednak, że to sprawcy takich czynów powinni za nie przepraszać. Kościół może jedynie przeprosić za zgorszenie, do którego doszło.

Mówiąc o wypowiedzi przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika, o pedofilii, prymas powiedział, że była ona prawdopodobnie skutkiem nieuwagi. Arcybiskup Michalik powiedział między innymi, że do pedofilii przyczyniają się złe relacje między rodzicami, a ofiara pedofilii _ wciąga drugiego człowieka _. Prymas przypomniał, że arcybiskup przeprosił za tę wypowiedź.

Prymas przypomniał o jutrzejszym 13. Dniu Papieskim. Jak co roku w całej Polsce odbędzie się zbiórka na rzecz fundacji _ Dzieło Nowego Tysiąclecia _. Arcybiskup Józef Kowalczyk powiedział, że idea powołania fundacji pojawiła się po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. Pozostały po niej pieniądze od sponsorów i organizatorzy pielgrzymki postanowili przeznaczyć je na _ żywy pomnik _ papieża. Tegoroczny Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem _ Jan Paweł II - Papież Dialogu _.

bEhJkLYZ
Czytaj więcej w Money.pl
O pedofilii w Episkopacie. Biskupi ujawnili Przyjęto aneksy do wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii.
Episkopat o pedofilii: wielka krzywda Hierarchowie w ciągu dwóch dni obrad omówią trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych KEP na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.
Pedofilia w Kościele to sprawa państwowa? Centra pomocy dla poszkodowanych i testy psychologiczne dla księży mających kontakt z dziećmi. Sojusz Lewicy Demokratycznej żąda, by państwo przejęło odpowiedzialność za ofiary pedofilii.
Misja na Dominikanie w sprawie księży? - _ Uzyskamy materiał, którego nie da się zakwestionować przed sądem _ - zapowiada Prokurator Generalny. Będzie śledztwo pod specjalnym nadzorem.
bEhJkLZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)