Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pedofilia wśród księży. Episkopat podjął decyzję

0
Podziel się:

Przyjęto aneksy do wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii.

Pedofilia wśród księży. Episkopat podjął decyzję
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Biskupi ujednolicili zasady postępowania w sprawie pedofilii duchownych. Episkopat przyjął watykańskie aneksy do obowiązującego już kościelnego prawa. Jest tam między innymi zapis o konieczności udostępnienia pomocy psychologicznej przez Kościół.

Takie praktyki są już stosowane - mówi sekretarz Episkopatu Polski biskup Wojciech Polak. Jako przykład podaje zachowanie biskupa polowego, który dla molestowanych dzieci zorganizował pomoc psychologiczną.

Biskup Henryk Hoser zaoferował natomiast pomoc psychologów z poradni rodzinnej w podległej mu diecezji. To oczywiście nie muszą być specjaliści związani z Kościołem, zwłaszcza po takich przeżyciach jak najbardziej jest to zrozumiałe - podkreśla sekretarz Episkopatu Polski.

Drugi z aneksów mówi o postępowaniu biskupa, gdy w jego diecezji kapłan popełni takie przestępstwo. Trzeci zobowiązuje do konkretnych rozwiązań w formacji przyszłych księży.

Generalnie chodzi o wskazanie ścieżki postępowania - dodaje biskup Wojciech Polak. Jego zdaniem aneksy to vademecum i pomoc dla biskupów. Razem z aneksami Episkopat Polski przyjął swoje stanowisko w sprawi pedofilii, w którym jeszcze raz podkreślono zasadę _ Zero tolerancji dla takich przestępstw _.

Przyjęte przez Episkopat aneksy do wytycznych postępowania w przypadkach pedofilii to bardzo rygorystyczne normy, dążące do radykalnego oczyszczenia Kościoła - ocenił prezes KAI Marcin Przeciszewski.

_ - Przyjęcie przez wszystkich polskich biskupów tych aneksów jest bardzo ważnym dniem, określają one szczegółowe procedury postępowania w Kościele wobec ewentualnych przypadków pedofilii. Pierwszy z aneksów dotyczy opieki i pomocy ewentualnym ofiarom, jest w nim wyraźnie powiedziane, że biskupi lub przełożeni zakonni są zobowiązani natychmiast, jeszcze nie wiedząc czy wina faktycznie nastąpiła, udzielić wszelkiej pomocy psychologicznej i duszpasterskiej, pokryć wszystkie koszty związane z tą pomocą _ - powiedział Przeciszewski.

Przeciszewski zaznaczył, że zgodnie z aneksami, po zgłoszeniu oskarżenia o pedofilię, natychmiast musi zostać rozpoczęte dochodzenie kanoniczne, należy przesłuchać ofiarę i jej bliskich, świadków oraz podejrzanego duchownego. _ Następnie, jak najszybciej kuria musi przesłać dokumentację do Stolicy Apostolskiej do Kongregacji Nauki i Wiary, która zdecyduje o ewentualnych karach dla kapłana i dalszym postępowaniu _ - podkreślił prezes KAI.

Jak powiedział, aneksy przewidują także, iż formacja kandydatów na duchownych musi być prowadzona tak, aby człowiek dopuszczany do święceń kapłańskich miał w pełni uporządkowaną sferę seksualności.

_ - To są normy bardzo rygorystyczne, w stu procentach zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej dążące do radykalnego oczyszczenia Kościoła z przypadków pedofilii. Jest to zjawisko marginalne, ale każdy przypadek jest ciężkim przestępstwem i wielką krzywdą dla ofiary oraz wspólnoty Kościoła, która traci swoją wiarygodność _ - dodał prezes KAI.

Czytaj więcej w Money.pl
Episkopat o pedofilii: wielka krzywda Hierarchowie w ciągu dwóch dni obrad omówią trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych KEP na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych.
Sąd ujawni tożsamość księży pedofili W 2007 roku archidiecezja w tym mieście zawarła ugodę z 550 ofiarami molestowania seksualnego księży.
Pedofilia w Kościele to sprawa państwowa? Centra pomocy dla poszkodowanych i testy psychologiczne dla księży mających kontakt z dziećmi. Sojusz Lewicy Demokratycznej żąda, by państwo przejęło odpowiedzialność za ofiary pedofilii.
A jednak można zmieniać przykazania Episkopat pozwala organizować huczne imprezy w piątek. Biskupi zmienili czwarte przykazanie kościelne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)