Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protest lekarzy się skończy? Chcą mediatora

0
Podziel się:

Trzeba zakończyć ostry konflikt o ordynację lekową - napisał szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Protest lekarzy się skończy? Chcą mediatora
(sjlocke/iStockphoto)

Naczelna Rada Lekarska zaproponowała prezes NFZ Agnieszce Pachciarz kolejne spotkanie w sprawie umów uprawniających do wypisywania recept refundowanych. Prezes NRL Maciej Hamankiewicz skierował list do Pachciarz.

_ Trzeba zakończyć ostry konflikt o ordynację lekową. Jego przedłużanie w dzisiejszej sytuacji i zmuszanie lekarzy, lekarzy dentystów i świadczeniodawców do podporządkowania się będzie skutkować postawą sfrustrowania, zniechęcenia i powodować niepotrzebne antagonizmy _ - napisał Hamankiewicz.

Dodał, że spotkanie mogłoby się odbyć z udziałem mediatora, na którego NRL zaproponowała Business Center Club.

Dziś czwarty dzień protestu lekarzy przeciwko karom zapisanym w umowach z NFZ. Do protestu wezwała NRL, uczestniczą w nim największe organizacje lekarskie: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia. Chodzi o zapis mówiący o nakładaniu na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł za nieprawidłowości na recepcie.

Protest prowadzony jest w kilku formach. Lekarze zapisują leki na receptach według wzoru NRL bez określania, czy pacjent ma prawo do refundacji i stopnia refundacji; używają pieczątki _ refundacja leku do decyzji NFZ _; przepisują leki spoza listy refundacyjnej lub nie wypisują kodów NFZ na receptach zgodnych z rozporządzeniem MZ. Jednocześnie NRL zaleciła stosowanie nazw międzynarodowych leków.

MZ poinformowało, że zgodnie z zarządzeniem prezes NFZ lekarze nie będą karani za wystawienie recepty pacjentowi nieubezpieczonemu do czasu wprowadzenia narzędzia do weryfikacji prawa pacjenta do świadczeń medycznych; nie będą musieli zwracać kwoty nienależnej refundacji; nie będą karani za drobne błędy na receptach.

Resort zdrowia podkreśla, że istnieje możliwość zmniejszenia wysokości kary umownej w przypadku niezamierzonego i niezawinionego działania. Ponadto zmniejszono wysokość kar umownych oraz katalog uchybień, za które kara może zostać nałożona. Istnieje możliwość rozstrzygania spornych spraw pomiędzy lekarzami a NFZ przed sądami powszechnymi. Lekarze mogą wpisywać na recepcie nazwy międzynarodowe leków.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta poinformowało w środę, że od początku protestu lekarzy wpłynęło 91 sygnałów dot. nieprawidłowo wypisanych recept, w tym wystawiania recept pełnopłatnych w sytuacji należnej refundacji.

Pacjenci zgłosili 68 sygnałów związanych z ambulatoryjną opieką specjalistyczną i podstawową opieką zdrowotną, a 23 dotyczyło szpitali. Najwięcej sygnałów dotarło do RPP z województw: mazowieckiego (27), małopolskiego (13), śląskiego (9) i łódzkiego (8).

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Protest lekarzy. Tak odpowiedzieli szefowej NFZ Ocenili propozycje Agnieszki Pachciarz w sprawie surowych karach za niewłaściwe wypisywanie leków. Co czeka pacjentów?
Spór o leki refundowane trwa. Co z Arłukowiczem? Naczelna Rada Lekarska grozi, że lekarze będą wypisywać recepty tylko na leki pełnopłatne.
Od lipca pełnopłatne recepty, bo lekarze... Nie zgadzają się oni na wpisanie do umów, jakie mają zawierać z NFZ, kar za błędy w receptach refundowanych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)