Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest w Gruzji. Wielotysięczny tłum w Tbilisi z antyputinowskimi hasłami

0
Podziel się:

Manifestację prowadzili politycy i aktywiści opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (UNM).

Protest w Gruzji. Wielotysięczny tłum w Tbilisi z antyputinowskimi hasłami
(PAP/EPA)
bECKycyJ

Około 30 tysięcy ludzi protestowało przeciw polityce Rosji wobec separatystycznych republik na terenie Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej. Demonstranci krytykowali gruziński rząd, zarzucając mu zbyt słabą obronę interesów narodowych.

Manifestację prowadzili politycy i aktywiści opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (UNM). Partia ta zapowiedziała protest w październiku, po tym gdy Rosja zaproponowała Abchazji zawarcie wspólnego traktatu.

_ "Nie dla okupacji _, _ Nie dla aneksji _, _ Powstrzymać Rosję _" - głosiły plakaty przyniesione przez protestujących, którzy przeszli centralną ulicą Tbilisi, aleją Rustawelego. Przez łącze wideo z Kijowa transmitowano na telebimie przemówienie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Oskarżył on miliardera Bidzinę Iwaniszwilego, założyciela rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie, że chce on, by Gruzja nie drażniła _ niedźwiedzia _ i _ posłusznie szła za nim do jego nory _ - relacjonuje portal Civil.ge.

bECKycyL

Nowy traktat proponowany Abchazji przez Rosję jest postrzegany przez Tbilisi jako krok w kierunku całkowitej aneksji tego regionu - pisze Reuters. Krytycy Gruzińskiego Marzenia zarzucają obecnym władzom, że nie chcą zbyt mocno krytykować potężnego sąsiada. Iwaniszwili odsunął UNM od władzy w 2012 roku, m.in. obiecując znormalizowanie stosunków z Rosją.

Premier Irakli Garibaszwili zapewnił w piątek, że celem Gruzji jest ściślejszy sojusz z zachodnimi demokracjami. _ Potwierdzam, że rząd wytrwale podąża drogą integracji europejskiej i euroatlantyckiej i że proces ten jest nieodwracalny _ - oświadczył w wydanym komunikacie.

Aneksja Krymu przez Rosję wywołała w Gruzji wspomnienia jej wojny z Rosją w roku 2008, po której Osetia Południowa i Abchazja ogłosiły - z poparciem Rosji - niepodległość.

Czytaj więcej w Money.pl
Zachód kontra Putin na szczycie G20. "Wynoś się z Ukrainy" Prezydent Rosji spotkał się z _ chłodnym przyjęciem _ w australijskim Brisbane. Najostrzejszy był premier Kanady, który uścisnął dłoń Putina, ale...
Rosyjska Wikipedia? Trwają prace Biblioteka Prezydencka podała, że do opracowania zasobów nowej Wikipedii już otrzymała ponad 50 tysięcy książek i dokumentów archiwalnych z 27 bibliotek w różnych regionach Rosji.
Rosyjski MSW krytykuje OBWE. "Rozpasanie" Według Moskwy w sprawozdaniach misji OBWE nie wspomina się o wielokrotnym naruszeniu przez ukraińskich wojskowych ustaleń rozejmu i norm międzynarodowego prawa humanitarnego.
bECKyczm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)