Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt G20.Unijni dyplomaci grożą sankcjami, padają ostre słowa, a Putin? "Nie ma nas na Ukrainie"

0
Podziel się:

Prezydent Rosji spotkał się z chłodnym przyjęciem w australijskim Brisbane. Najostrzejszy był premier Kanady, który uścisnął dłoń Putina, ale...

Władimir Putin spotkał się z chłodnym przyjęciem<br> w australijskim Brisbane
Władimir Putin spotkał się z chłodnym przyjęciem<br> w australijskim Brisbane (PAP/EPA)

Prezydent Rosji spotkał się z chłodnym przyjęciem przez pozostałych uczestników szczytu w australijskim Brisbane. Podczas dwudniowego szczytu państw G20 przywódcy UE ostrzegli Rosję przed dalszą ingerencją na Ukrainie. Angela Merkel, David Cameron i Herman Van Rompuy podkreślili, że możliwe jest dalsze rozszerzenie sankcji

Aktualizacja 20:32

Przywódcy najbogatszych państw świata wezwali Rosję, by przestała wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że w związku z przedłużającym się kryzysem UE rozważa dalsze sankcje finansowe wobec obywateli Federacji Rosyjskiej. _ - Obecnie opracowujemy listę tych osób _ - poinformowała Merkel.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu Merkel wspominała, że pojawiające się informacje o dostawach rosyjskiej broni na Ukrainę są _ niepokojącym zdarzeniem _. W trakcie dwudniowego szczytu niemiecka kanclerz ma odbyć spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jednak, jak sama oceniła, nie spodziewa się _ nagłych zmian jakościowych _ po tej rozmowie.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że sankcje wobec Rosji mogą zostac rozszerzone, jeśli sytuacja na Ukrainie się pogorszy. W wywiadzie dla Sky Television zaznaczył, że ważne jest ostrzeganie o zagrożeniu, jakie stanowi Rosja _ dalej zmierzająca w złym kierunku _.

Cameron podkreślił także, że Rosja musi uszanować integralność terytorialną Ukrainy i prawo tego kraju do podejmowania niezależnych decyzji. - _ Tylko taka postawa może prowadzić do lepszej przyszłości w relacjach między Europą a Rosją _ - ocenił szef brytyjskiego rządu, który również ma spotkać się z rosyjską głową państwa. Wypowiedział się również amerykański prezydent Barack Obama. Oświadczył, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światu.

Władimir Putin spotkał się także z prezydentem Francji Francois Hollandem. Przywódcy nie poruszyli sprawy dostaw okrętów desantowych Mistral budowanych we francuskiej stoczni dla Rosji. Takie wiadomości podają francuskie media, powołując się na kręgi dyplomatyczne z otoczenia prezydenta V Republiki podkreślające, że spotkanie odbyło się w lodowatej atmosferze. Pałac Elizejski stara się pomniejszyć wymiar gróźb ze strony Kremla, który miał zapowiedzieć, że będzie się domagał ponad trzech i pół miliarda euro odszkodowania za nie wypełnienie kontraktu.

Jak pisze _ Bloomberg _, podczas szczytu w Brisbane Władimirowi Putinowi przydzielono miejsce na końcu sali. Kiedy premier Australii pozował do fotografii z Barackiem Obamą, Davidem Cameronem, chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, Władimir Putin siedział przy stole z prezydent Brazylii Dilmą Vana Rousseff - zauważa _ Bloomberg _.

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie UE nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na ponad 110 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz ponad 20 firm i osób prawnych. Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych największym rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

Uwagę mediów przyciągnęło w szczególności chłodne powitanie Putina przez premiera Kanady Stephena Harpera. _ Myślę, że uścisnę panu dłoń, ale mam do powiedzenia tylko jedno: musicie odejść z Ukrainy _ - powiedział Harper, cytowany przez swego rzecznika. Ze swej strony Pieskow przekazał słowa Putina, który _ odparł, że niestety to jest niemożliwe do wykonania, ponieważ nas tam nie ma _.

Putin ucieknie?

Władimir Putin planuje zrezygnować z sesji roboczej szczytu G20. Poinformował o tym rosyjski urzędnik, towarzyszący Putinowi. Natychmiast zareagował rzecznik Kremla. Zaprzeczył informacjom o tym, że prezydent Władimir Putin ma przedwcześnie opuścić szczyt G-20. Wcześniej zachodnie media informowały, że z powodu wypominania zaangażowania Rosji na Ukrainie Putin przyspieszy wyjazd z Brisbane. _ - To całkowite głupstwo _ - stwierdził Pieskow. Zaznaczył, że rozmówcy Putina podnoszą temat Ukrainy ale - jak się wyraził - _ jest to zwykła rutynowa sytuacja _.

Przywódcy najbogatszych państw świata wezwali Rosję, by przestała wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy. Prezydent Barack Obama oświadczył, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że w związku z przedłużającym się kryzysem UE rozważa dalsze sankcje finansowe wobec Federacji Rosyjskiej.

Jutro prezydent Putin zamierza odbyć trzy robocze spotkania. Rosyjskie media oprócz politycznych rozmów prezydenta zainteresowało zdjęcie Putina z misiem koalą.

Rozmowy na szczycie

Pod koniec dnia Putin przeprowadził spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Podano jedynie skąpe informacje o wynikach rozmów. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, iż prezydent szczegółowo wyjaśnił rozmówcom _ niuanse rosyjskiego stanowiska w sprawie sytuacji na Ukrainie _. Wcześniej z Putinem rozmawiał premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Mówiono o _ odbudowaniu stosunków _ pomiędzy krajami - przekazał Pieskow.

Jak dodał, obaj przywódcy wyrazili zainteresowanie tym, by doszło do _ zakończenia konfrontacji _. Prezydent Rosji spotkał się także ze swym francuskim odpowiednikiem Francois Hollande'em. Ich rozmowa trwała ponad godzinę i _ w 95 procentach _ była poświęcona Ukrainie - powiedziało źródło w delegacji francuskiej. _ Kwestia Mistrali nie została poruszona przez żadną ze stron _ - dodało źródło. Jak relacjonowało, rosyjski prezydent zaapelował o _ zminimalizowanie groźby negatywnych konsekwencji _, jakie napięcia międzynarodowe mogą mieć dla stosunków bilateralnych.

Nie wszyscy krytykują Rosję?

Internetowy serwis _ Izwiestii _, powołując się na doradcę Władimira Putina Jurija Uszakowa, pisze, że wymierzone w Rosję sankcje skrytykowali liderzy grupy BRICS. Oprócz Federacji Rosyjskiej, w jej skład wchodzą: Chiny, Indie, Brazylia i Republika Południowej Afryki. Członkowie grupy uznali, że obostrzenia wobec Moskwy naruszają statut ONZ i są przeszkodą na drodze do rozwoju gospodarczego.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że premier Kanady przywitał Władimira Putina słowami _ Zabierzcie wojska z Ukrainy _. Według Pieskowa, prezydent Rosji miał odpowiedzieć, że to niemożliwe, bo _ nas tam nie ma _.

Putin nie przygotował się do szczytu?

Jarosław Guzy, ekspert od spraw międzynarodowych i bezpieczeństwa, mówił, że Władimir Putin nie przygotował się do szczytu w Australii. - _ Poprzednio zawsze udawał gołąbka pokoju, tak było przed szczytem Azja-Europa, ale widać, że to, co robi na Ukrainie to kontynuacja pewnej koncepcji, która jest w trakcie realizacji, począwszy od aneksji Krymu _ - podkreślił Jarosław Guzy. Jego zdaniem, Zachód do tej pory nie wypracował spójnego stanowiska zarówno w kontekście diagnozy polityki Moskwy, jak i środków zaradczych.

Paweł Purski z portalu eastbook.eu zwracał uwagę, że najostrzej wobec Putina reagują państwa anglosaskie. Paweł Purski przypomniał także o ostrych słowach premiera Kanady Stephena Harpera, który uścisnął co prawda dłoń Putinowi, ale miał mu przy tym powiedzieć: _ - Wynoś się z Ukrainy _. To także ukłon Harpera w stronę silnej diaspory ukraińskiej w Kanadzie - dodał dziennikarz eastbook.eu.

Jan Piekło, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI zaznaczał, że w kontekście Ukrainy Rosja rozgrywa nie tylko obszar Europy, ale i całe NATO. - _ Widać to poprzez liczne prowokacje, naruszanie przestrzeni powietrznych krajów bałtyckich, wód terytorialnych Szwecji, te działania mogą spowodować, że niedługo i Szwecja, i Finlandia mogą zdecydować się na członkostwo w NATO _ - stwierdził Jan Piekło.

Tymczasem w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD Władimir Putin zapowiada, że nie będzie tolerował _ kroków militarnych _ podejmowanych przez władze Ukrainy na wschodzie tego kraju.

G20 - rozmowy o gospodarce, eboli i sytuacji na Ukrainie

Pobudzenie wzrostu gospodarczego na poziomie 2 procent PKB - to cel państw G20 na najbliższe 5 lat. Taką wizję przedstawił australijski premier Joe Hockey powiedział po spotkaniu ministrów finansów najbogatszych państw świata. Dwudniowe spotkanie G20 trwa w Australijskim Brisbane.

Wśród tematów szczytu znalazły się przede wszystkim problemy z pokonaniem skutków kryzysu światowego, walka z wirusem Ebola, sytuacja na Ukrainie oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Minister Joe Hockey powiedział, że podczas spotkania ministrów finansów G20 starano się nakreślić cele światowej gospodarki na najbliższe 5 lat. Jako cel postawiono sobie uzyskanie koniunktury, która zapewni przynajmniej średni roczny wzrost PKB o 2 procent. To przekłada się na około 2 biliony dolarów rocznie i miliony nowych miejsc pracy - podkreślił Hockey.

Podczas szczytu poruszona zostanie też sprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz zagrożenia ze strony państw korzystających z gazu i ropy naftowej jako narzędzi polityki zagranicznej.

W Brisbane są najważniejsi światowi przywódcy, w tym prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji. Z powodu kryzysu na Ukrainie raczej nie dojdzie do oficjalnych rozmów Baracka Obamy z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)