Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura czeka na wniosek prezydenta

0
Podziel się:

O rozważenie skierowania do TK ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami prokuratora generalnego poprosiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Prokuratura czeka na wniosek prezydenta
(Reporter)

W sprawie stanowiska dotyczącego ustawy o nadzorze nad najgroźniejszymi przestępcami czekamy na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego, bo być może będzie on zgodny z naszymi uwagami - poinformowała Prokuratura Generalna.

O rozważenie skierowania do TK ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta poprosiła w końcu stycznia Helsińska Fundacja Praw Człowieka. _ Ustawa ta w istotny sposób wpływa na ograniczenie konstytucyjnie gwarantowanej wolności osobistej, na co wskazywał także sam prokurator generalny w trakcie konsultacji publicznych prowadzonych w ramach prac nad ustawą. Ponadto ustawa ta może stanowić zaprzeczenie rządów prawa w Rzeczpospolitej Polskiej _ - twierdziła fundacja w piśmie do szefa prokuratury.

W połowie grudnia zeszłego roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał i jednocześnie zapowiedział skierowanie do TK ustawy o leczeniu w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni po odbyciu przez nich kar.

_ Nie będziemy konkurować z urzędem prezydenckim, gdyż być może wniosek prezydenta uwzględni te zastrzeżenia, które może mieć prokurator generalny _ - powiedział prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. Zaznaczył, że trzeba najpierw poznać stanowisko prezydenta i zapoznać się z jego argumentacją.

Kujawski przypomniał, że zgodnie z ustawą o TK prokurator generalny jest zobowiązany przedstawić swoje stanowisko do wniosku prezydenta. Dodał, że jeśli zastrzeżenia PG zostaną uwzględnione w prezydenckim wniosku, to prokurator generalny poprzestanie na przedstawieniu stanowiska do tego wniosku.

Wniosek prezydenta nie został jeszcze skierowany do TK. Jak tłumaczył w lutym prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz prezydent czeka ze skierowaniem ustawy do Trybunału, gdyż nie chce przyczyniać się do podsycania atmosfery wokół sprawy Mariusza T.

To właśnie przypadek Mariusza T., skazanego w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców, jest wymieniany najczęściej w kontekście tych przepisów. Jego kara zakończyła się 11 lutego. W poniedziałek rzeszowski sąd okręgowy uznał T. za osobę stwarzającą zagrożenie dla innych i nakazał umieścić go w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Postanowienie sądu jest nieprawomocne, stanie się wykonalne dopiero po ewentualnym uprawomocnieniu.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie. _ Tym samym, pomimo stosowania w ramach postępowania przepisów procedury cywilnej, mamy rzeczywiście do czynienia z izolacją mającą znamiona środka zabezpieczającego _ - wskazywała HFPC.

Z podobną prośbą skierowania ustawy do TK fundacja wystąpiła w styczniu także do rzecznik praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. W odpowiedzi RPO poinformowała, że z chwilą ogłoszenia ustawy podjęła _ dogłębne badanie jej konstytucyjności, jak również zgodności z innymi unormowaniami, m.in. z zakresu medycznego _. HFPC podkreślała w pismach do Rzecznik i PG, że złożenie wniosku przez prezydenta nie stoi na przeszkodzie, aby swoje wnioski skierowały także: RPO i prokurator generalny.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokurator generalny USA w Polsce o... - _ Ani prokurator generalny USA nie zapyta mnie o to, czy były więzienia, ani też ja go o to nie zapytam _ - zapowiadał przed spotkaniem prokurator generalny Andrzej Seremet.
Porozumienie w sprawie wypadków lotniczych Prokuratura Generalna porozumiała się z Komisją Badania Wypadków Lotniczych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)