Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokurator generalny USA w Polsce. "Proszę nie oczekiwać sensacji"

0
Podziel się:

- Ani prokurator generalny USA nie zapyta mnie o to, czy były więzienia, ani też ja go o to nie zapytam - zapowiadał przed spotkaniem prokurator generalny Andrzej Seremet.

Prokurator generalny USA w Polsce. "Proszę nie oczekiwać sensacji"
(PAP/Paweł Supernak)

Usprawnienie współpracy w sprawach karnych, przestępstwa w cyberprzestrzeni i ekstradycje - to tematy rozmów Andrzeja Seremeta z jego amerykańskim odpowiednikiem Erickiem Holderem. Spotkał się on też w z ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim.

Na zdjęciu Andrzej Seremet (z prawej) i Marek Biernacki

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, z prokuratorem Holderem oprócz Seremeta rozmawiali też jego zastępcy: Marzena Kowalska i Marek Jamrogowicz.

_ - Podczas spotkania rozmawiano na temat wzajemnej współpracy w sprawach karnych i dotyczących ekstradycji, przestępczości w sieci (cybercrime) oraz ratyfikacji Konwencji Rady Europy z 2001 r. o cyberprzestępczości - tzw. konwencji budapeszteńskiej. Szczególną uwagę poświęcono problemom występującym w zakresie realizacji wniosków o pomoc prawną w sprawach karnych, a zwłaszcza tempa ich realizacji _ - poinformował Martyniuk. Jak podkreślił, przedstawiciele obu stron zobowiązali się do podjęcia działań przyspieszających tempo realizacji tych wniosków.

USA realizują 210 wniosków o pomoc prawną z Polski. W sprawach ekstradycyjnych strona amerykańska rozpatruje 27 wniosków z Polski, a strona polska - 15 wniosków strony amerykańskiej.

Przed spotkaniem z amerykańskim gościem Seremet mówił dziennikarzom, że będzie ono dotyczyło podsumowania stanu realizacji wzajemnych wniosków o pomoc prawną. _ - Proszę też nie oczekiwać sensacji, na pewno nie będziemy mówić o więzieniach CIA w tym sensie, że ani prokurator generalny USA nie zapyta mnie o to, czy były więzienia, ani też ja go o to nie zapytam _ - dodał prokurator generalny.

Z Erickiem Holderem spotkał się także minister sprawiedliwości Marek Biernacki, w towarzystwie wiceministra Wojciecha Węgrzyna. Tematem ich rozmów również była współpraca w sprawach dotyczących ekstradycji, przestępczości w sieci oraz ratyfikacji Konwencji Budapesztańskiej.

_ - Polska dostrzega zagrożenia, jakie wiążą się z cyberprzestępczością i aktywnie włącza się w jej zwalczanie. Polski system prawa karnego jest wyposażony we wszelkie narzędzia, które temu służą. Spełniamy także unijne standardy w tym zakresie _ - takie słowa Biernackiego z rozmowy z Holderem przytacza komunikat resortu sprawiedliwości.

Konwencja Rady Europy z 23 listopada 2001 r. o cyberprzestępczości została otwarta do podpisu w listopadzie 2001 r. Jej celem jest stworzenie jednolitych ram prawnych do skutecznego przeciwdziałania przestępczości komputerowej. Miałby powstać katalog przestępstw oraz specjalne procedury dotyczące zasad wykrywania i ścigania cyberprzestępczości, jak również określono by zasady współpracy międzynarodowej w tej mierze.

Konwencja traktuje o przestępczości komputerowej w szerokim zakresie, włączając w nią także kwestie produkcji i rozpowszechniania pornografii dziecięcej, oszustw popełnianych za pomocą systemu komputerowego oraz naruszeń praw autorskich i pokrewnych dokonywanych w podobny sposób.

Czytaj więcej w Money.pl
Przesyłki sądowe. Ministerstwo uspokaja _ Są instytucje powołane do weryfikacji i zbadania kwestii dostarczania przesyłek sądowych _ - powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
Porozumienie w sprawie wypadków lotniczych Prokuratura Generalna porozumiała się z Komisją Badania Wypadków Lotniczych.
Więcej śledztw po doniesieniach NIK? W każdej prokuraturze okręgowej będzie koordynator wyznaczony do współpracy z NIK.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)