Notowania

prawo prasowe
26.08.2009 14:45

Projekt zmiany prawa prasowego. W ogniu krytyki

Krytykowano zbyt ostre sankcje wobec dziennikarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bright Meadow/CC/Flickr)

*Posłowie PO, PSL i Lewicy skrytykowali podczas środowej debaty w Sejmie projekt nowelizacji Prawa prasowego autorstwa PiS. W wypowiedziach akcentowano przede wszystkim fakt, że projekt jest _ zbyt wąski _ i nastawiony na sankcje wobec dziennikarzy. Ministerstwo sprawiedliwości uznało propozycje posłów PiS za _ nie do przyjęcia _. *

Podczas środowej debaty krytyczną opinię wobec projektu przedstawił rząd, kluby PO i Lewicy oraz PSL. Przywoływano fakt, że projekt negatywnie oceniają Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Także sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rekomendowała Sejmowi odrzucenie tego projektu.

PiS w swoim projekcie proponuje m.in. wprowadzenie tzw. szybkiej ścieżki sądowej w sprawach o ochronę dóbr osobistych, likwidację sprostowania, które zastąpić miałoby szerzej niż obecnie rozumiane prawo do odpowiedzi. Według projektu odpowiedź mogłaby odnosić się zarówno do faktów, jak i ocen zawartych w materiale prasowym, a redakcja musiałaby opublikować odpowiedź tej samej, a nawet większej objętości, co tekst którego dotyczy.

Oprócz zmian w Prawie prasowym projekt zawiera propozycję zmiany Kodeksu karnego i zniesienie 212 artykułu Kodeksu karnego, który umożliwia skazanie dziennikarzy na dwa lata pozbawienia wolności w sprawach o pomówienie.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona podkreślił, że projekt _ przeczy wartościom uniwersalnym, a w szczególności wolności prasy _, _ jest niezgodny systemowo _, _ zawiera sporo sprzeczności _ i _ wprowadza bałagan _.

Uczestnicy debaty byli jednak zgodni, że obowiązujące w Polsce prawo prasowe jest przestarzałe i wymaga nowelizacji.

* [ Zamach na wolność w internecie? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamach;na;wolnosc;w;internecie,133,0,482181.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prawo prasowe, po, pis, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz