Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Zamach na wolność w internecie?

0
Podziel się:

Masz serwis internetowy? Zarejestruj go w sądzie, albo zapłacisz grzywnę. Takich zmian chce minister kultury.

Zamach na wolność w internecie?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Tysiące internautów prowadzących strony www będzie musiało je zarejestrować, żeby uniknąć grzywny. Wszystko za sprawą nowelizacji prawa prasowego przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zmiany firmowane przez ministraBogdana Zdrojewskiegowywołują burzę i protesty przede wszystkim wśród internautów. _ - To zamach na wolność wypowiedzi w internecie! Tworzenie niepotrzebnych nikomu przepisów! Znów urzędnicy wymyślili jak utrudnić życie! _ - to tylko kilka wpisów na forach internetowych komentujących doniesienia na ten temat.

Protestują też przedstawiciele branży internetowej. _ - Nie zostaliśmy zaproszeni do konsultacji nowelizacji prawa, pomimo że reprezentujemy krajową branżę internetową - _ mówi Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Skąd całe zamieszanie? Chodzi o zmiany, które wprowadzają obowiązek rejestracji strony internetowej, jeśli zostanie ona uznana za dziennik lub czasopismo. Okazuje się, że ta definicja może być całkiem pojemna. Tym bardziej, że w projekcie mówi się wprost o obowiązku rejestracji, nie precyzuje się co jest dokładnie może być uznane za publikację prasową.

Kto więc zostanie obarczony takim obowiązkiem? _ - Przykładowo jeśli mam stronę o moim mieście, aktualizuję ją informacjami ogólnymi, mam stały kontakt z internautami - to w moim odczuciu powinno ona zostać zarejestrowana _ - mówi profesor Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagielońskiego. _ - Jeżeli z kolei będzie to strona na przykład o naturalnych kosmetykach, na której są artykuły, regularnie publikowane informacje, listy do redakcji, jest stały kontakt z czytelnikami to też bym się zastanowiła czy według tej nowelizacji nie wydaję czasopisma _ - dywaguje profesor.

| Jakie zmiany zawarto w nowelizacji prawa prasowego? |
| --- |
| - serwisy internetowe, które zostaną uznane za dzienniki lub czasopisma będą musiały zostać zarejestrowane w sądzie (art.20 ust.1: wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie okręgowym właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy) - osoba, która nie dokona takiej rejestracji może zostać ukarana grzywną - nowelizacja zawiera też doprecyzowanie kwestii autoryzacji i sprostowania |

_ - Obowiązek rejestrowania serwisów internetowych nie istnieje w żadnym kraju europejskim _ - podkreśla Xawery Konarski, adwokat specjalizujący się w prawie nowych technologii. _ - Nie wiem więc, dlaczego Polska zdecydowała się nagle go wprowadzić, tym bardziej, że powszechnie uważa się, że rejestracja dzienników i czasopism jest reliktem z czasów _ _ komunizmu _ - dodaje.

- _ To bezsensowny pomysł ponieważ serwisy i tak są rejestrowane w systemie domen. Wystarczyło by rozszerzenie tej rejestracji, np. o pole dotyczące przeznaczenia domeny na cele działalności dziennikarskiej - komentuje z kolei Dominik Kaznowski, znawca internetu i autor książek o marketingu i biznesie w sieci. - Sądy mogą przecież akceptować takie wpisy z NASK. To tylko kwestia dobrej woli _ urzędników _ by ułatwić życie ludziom - _podkreśla.

- _ Blogi i strony prywatne nie będą musiały być rejestrowane _-uspokajał wczoraj minister Bogdan Zdrojewski na konferencji. _ Na razie prowadzimy konsultacje by wyeliminować wszystkie wątpliwości interpretacyjne _ - mówił. Lepiej by na obietnicach się nie skończyło, bo w sieci zawrzało. Tym bardziej, że w uzasadnieniu projektu czytamy: _ Nie wyklucza się sytuacji, że w toku dalszych prac legislacyjnych będzie rozważana kwestia wprowadzenia do ustawy regulacji dotyczących blogów i ewentualnej ich rejestracji. _

_ - Dementi ministra, który zapewnia, że obowiązek nie będzie dotyczył blogerów, wynika chyba wyłącznie z nieznajomości projektu ustawy _ - komentuje prawnik i bloger Olgierd Rudak._ - Wprawdzie w uzasadnieniu do ustawy wzmiankuje się, że blogi nie będą podlegały obowiązkowej rejestracji, ale de facto żaden z przepisów nie wyłącza jakiejkolwiek form _y _ publikacji prasowych ukazujących się w formie elektronicznej _ _ z zakresu jej działania _ - tłumaczy.

Znawca prawa i internetu, Piotr Waglowski, na swojej stronie internetowej z przekorą pyta o to czy Kancelaria Prezydenta, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Centrum Informacyjne Rządu dokonały obowiązku rejestracji serwisów im podległych?

- _ Już dzisiaj, moim zdaniem bezprawnie, sądy wymierzają kary za wydawanie serwisów internetowych bez rejestracji - komentuje Waglowski. - Skoro tak, to każdy obywatel może złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta, rzecznika praw obywatelskich czy premiera, którzy obok obowiązkowych, chociaż ubogich w treści, Biuletynów Informacji Publicznej wydają aktualizowane częściej niż raz w tygodniu serwisy własne. Bez rejestracji - _czytamy w serwisie Vagla.pl.

Obecne prawo nie przystaje do rzeczywistości, propozycje ministerstwa jednak nie poprawią tego faktu. Co do tego, że nowe prawo prasowe w tej wersji okaże się martwym przepisem, zgadzają się niemal wszyscy.

_ - W tej nowelizacji definicja publikacji prasowej powinna zostać doprecyzowana. Inaczej znów będziemy musieli zdać się na sądy, które w swoich wyrokach będą doprecyzowały to czego tam nie ma _- mówi prof. Ewa Nowińska.

Żaden z prawników ani specjalistów nie spodziewa się też powszechnej pielgrzymki internautów do sądów by dokonać rejestracji strony.

_ - Obowiązek rejestracji obejmie prawdopodobnie setki tysięcy serwisów internetowych, co już samo w sobie czyni go iluzorycznym. Kto to będzie kontrolował? Nie wiem, czy autorzy projektu są świadomi tej skali _ - powątpiewa adwokat Xawery Konarski.

_ - Myślę, że internauci i tak znajdą sposób aby unikać rejestracji. Całe zamieszczanie z tym potencjalnym obowiązkiem uderzy tylko i wyłącznie w firmy i osoby prowadzące działalność związaną z publikacją serwisów internetowych _ - podsumowuje z kolei Dominik Kaznowski. I dodaje: _ Nie upatrywałbym w tym projekcie próby zamachu na wolność internetu. W moim odczuciu to raczej kwestia nieznajomości tematu i nienadążania za szybkim rozwojem sieci. _

Czemu ma służyć obowiązek rejestracji?

_ - Ta nowelizacja ma poprawić sytuację własności intelektualnej i uporządkować interesy także wydawców _ - tłumaczył minister Zdrojewski. W zamyśle projektodawcy była też lepsza ochrona interesów osób trzecich, których prawa zostały naruszone w internecie.

W uzasadnień projektu czytamy m.in. że _ obowiązek rejestracji prasy internetowej ma na celu ochronę odbiorcy, który powinien mieć pewność z jakim tytułem się zapoznaje _.

- _ Nie wiem dlaczego akurat rejestracja miałaby polepszyć sytuację osoby, które np. będą chciały wnieść powództwo o naruszenie dóbr osobistych _ - komentuje Xsawery Konarski, adwokat specjalizujący się w prawie nowych technologii.

_ - Wypowiedzi w internecie są uregulowane prawem, choć czasem trudno jest namierzyć osobę która w sieci podpisuje się nickiem, jednak nie jest to wykluczone _ - dodaje prof. Nowińska. _ - Ale jeśli będzie ta osoba zarejestrowana jako prasa to łatwiej będzie dojść kto naruszył moje prawa _ - przewiduje.

Gdyby teoretycznie internauci masowo przejęli się tym obowiązkiem to jak prognozuje Domink Kaznowski _ skończyć by się to mogło chaosem i zapchaniem urzędów etc. _ _ A przecież internet ma charakter globalny i można prowadzić serwis w języku polskim na serwerach zagranicznych. Czy wtedy również zachodzi obowiązek rejestracji? Pytanie czy nie byłoby to sprzeczne z zasadami równości obywateli w UE? W Polsce należy się rejestrować a w innych krajach nie. Co z domenami z innymi rozszerzeniami niż .pl _? Pytania można by mnożyć.

Faktem jest, że nowelizacja prawa prasowego jest konieczna, bo prawo w tym zakresie dawno przestało przystawać do realiów, szczególnie w sieci.

_ - Należy jednak zdejmować ograniczenia prawne, a nie nakładać kolejne _ - podkreśla Jarosław Sobolewski z IAB Polska.
_ _

Projekt nowelizacji ustawy do Sejmu trafi prawdopodobnie jesienią.

Czytaj w Money.pl
*Słaby rozwój polskiego internetu zawdzięczamy rządowi * Global Information Technology Report przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne i INSEAD nie pozostawia złudzeń co do stanu społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Czytaj w Money.pl
Raport Money.pl
*Co drugi obywatel Unii korzysta z internetu * Ponad połowa obywateli UE regularnie korzysta z internetu, przy czym 80 proc. z nich ma łącze szerokopasmowe - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Czytaj w Money.pl
Czytaj w Money.pl
*Bloger ma prawo do anonimowości * Obecnie prawo nie daje odpowiedzi, czy każdy blog można uznać za prasę. Utrudnia to egzekwowanie uprawnień autorów do tajemnicy dziennikarskiej Czytaj w Money.pl
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)