Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
17.12.2012 14:44

Premie świąteczne nie dla prokuratorów

Nie wykryto sprawców około 400 tys. kradzieży domowych, a liczba dochodzeń w sprawach korupcyjnych jest minimalna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

W bułgarskich prokuraturach nie będzie w tym roku świątecznych premii - zapowiedział w poniedziałek pełniący obowiązki prokuratora generalnego Bojko Najdenow, podkreślając, że jest niezadowolony z pracy prokuratorów.

Wskazał m.in., że nie wykryto sprawców około 400 tys. kradzieży domowych, a liczba dochodzeń w sprawach korupcyjnych jest minimalna.

Najdenow, który jest prezesem Krajowej Służby Śledczej i p.o. szefa Prokuratury Generalnej do wyznaczonego na najbliższą środę wyboru kierownika tej instytucji, poinformował na konferencji prasowej, że _ był bardzo zdziwiony brakiem dochodzeń w tak bolesnych sprawach, jak korupcja oraz ogromnym brakiem postępu w dochodzeniach w sprawie kradzieży domowych _.

_ W tym roku z powodu przedawnienia umorzono 400 tys. spraw dotyczących kradzieży domowych. Oznacza to, że 400 tys. rodzin bułgarskich na próżno czekało na sprawiedliwość. Nieufność ludności (do skuteczności organów ścigania) jest tak duża, że ludzie masowo nie zgłaszają kradzieży _ - oświadczył Najdenow. Dodał, że on sam nie zgłosił w policji kradzieży nawigacji satelitarnej z prywatnego samochodu.

Najdenow podkreślił, że te słabe wyniki, a także fakt, że po serii wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prokuratura jest winna ponad 5 mln lewów (2,5 mln euro) niesprawiedliwie skazanym obywatelom, skłoniły go do wstrzymania w tym roku świątecznych premii w prokuraturach.

Inną przyczyną niezadowolenia Najdenowa jest niewielka liczba dochodzeń w sprawach o korupcję. W tym roku było ich 160, przy czym tylko dwa przeciw celnikom i tyle samo przeciw przedstawicielom administracji podatkowej. W dziedzinie ochrony zdrowia wszczęto jedno dochodzenie, przeciw urzędnikom państwowym - dziewięć.

_ Nikt nie jest w stanie mnie przekonać, że w bułgarskim urzędzie celnym w tym roku były tylko dwie sprawy korupcyjne, a w szpitalach, gdzie rozmowa z pacjentem zaczyna się od żądania pieniędzy - tylko jedna _ - powiedział.

Najdenow poinformował, że prokuratura bada interesy i majątki dwóch byłych kandydatek do Trybunału Konstytucyjnego, Wenety Markowskiej i Gali Guguszewej, które zmuszone były zrezygnować z kandydowania po napłynięciu sygnałów o dziwnych transakcjach majątkowych, korupcji, handlu wpływami. Wycofanie się dwóch kandydatek jest przyczyną trwającego ponad miesiąc paraliżu Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Skorumpowany sędzia zablokuje Schengen? Grozi to kolejnym oddaleniem w czasie bułgarskiego członkostwa w strefie Schengen.
Prokuratura odmawia. Nie przekaże materiałów ws. rzekomej korupcji Prokuratura Apelacyjna w Krakowie odmówiła przekazania informacji o ustaleniach umorzonego śledztwa w sprawie rzekomej korupcji w wymiarze sprawiedliwości.
Tam dają 150 tysięcy łapówek miesięcznie To mniej niż w latach 90., ale dwukrotnie więcej niż w latach 2000-2003. Wyraźna jest tendencja do ponownego wzrastania korupcji.
Tagi: prawo, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz