Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawo patentowe. Zbrojeniówka nie płaci za technologie ZSRR

0
Podziel się:

Polskie firmy nielegalnie korzystają z radzieckiej myśli technicznej. MSZ nie może uregulować tej kwestii - donosi Puls Biznesu.

Prawo patentowe. Zbrojeniówka nie płaci za technologie ZSRR
(pkwczad.wp.mil.pl)

Połowa sprzętu używanego obecnie przez polską armię została wyprodukowana w Związku Radzieckim. Chodzi między innymi o czołgi T 72, śmigłowce bojowe MI 24, samoloty MIG 28 czy samobieżne haubice Goździk. Ten sprzęt od lat modernizują polskie firmy zbrojeniowe, jednak robią to nielegalnie.

Z formalnego punktu widzenia, nie mają one prawa korzystać z dokumentacji opracowanej w ZSRR. Od ponad 22 lat Polska nie uregulowała bowiem z Rosją statusu umów na produkcję uzbrojenia i sprzętu wojskowego konstrukcji radzieckiej.

MON przyznaje, że problem istnieje, ale jego rozwiązanie leży po stronie MSZ. Resort dyplomacji informuje, że jest to przedmiot rozmów w ramach polsko-rosyjskiej grupy roboczej. MSZ przyznaje jednak, że mimo trwających kilka lat rozmów, do porozumienia jest daleko. Teoretycznie Rosjanie mogą dochodzić roszczeń w arbitrażu, ale trudno oszacować ich możliwą wielkość.
Więcej - w _ Pulsie Biznesu _.

Czytaj więcej w Money.pl
To są ramy polskiego systemu bezpieczeństwa _ Nowoczesnej armii, która ma zniechęcać do agresywnych zamiarów wobec nas, nie buduje się z dnia na dzień _ - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
Siemoniak ujawnia, jakie zmiany szykuje MON To reakcja na sytuację na Ukrainie.
Polscy lotnicy polecą do Afryki. Wesprą... Na wysłanie żołnierzy zgodzili się szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)