Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska armia. Prezydent: Stabilnego systemu bezpieczeństwa nie buduje się z dnia na dzień

0
Podziel się:

Nowoczesnej armii, która ma zniechęcać do agresywnych zamiarów wobec nas, nie buduje się z dnia na dzień - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Polska armia. Prezydent: Stabilnego systemu bezpieczeństwa nie buduje się z dnia na dzień
(PAP/Jacek Turczyk)

Nowoczesną armię, która ma zniechęcać do agresywnych zamiarów wobec nas, buduje się latami - mówił prezydent Bronisław Komorowski na odprawie kierowniczej kadry wojska. Premier Donald Tusk podkreślił, że możliwości obronne zależą od stanu gospodarki.

Na konferencji prasowej w przerwie odprawy prezydent Komorowski, premier Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef BBN Stanisław Koziej odnosili się do sytuacji na Ukrainie.

Prezydent zwrócił uwagę, że odprawy kierownicze kadry MON i sił zbrojnych na ogół ograniczają się do omówienia zadań zrealizowanych w roku poprzednim i wyznaczeniu ich na rok następny. Tegoroczna odprawa - mówił Komorowski - miała jednak szczególne tło: odbyła się w 25-lecie odzyskania wolności, 15-lecie wejścia do NATO, 10-lecie członkostwa w UE. _ Ale również tłem niesłychanie ważnym, rzutującym na nasz sposób myślenia i kierunki działania, jest oczywiście sytuacja kryzysowa na Ukrainie _ - powiedział prezydent.

Na spotkaniu z dowódcami i kadrą kierowniczą MON prezydent podkreślał, że _ stabilnego systemu bezpieczeństwa i obrony nie buduje się z dnia na dzień _. _ Buduje się go latami. Bo słabość zachęca, a siła powstrzymuje agresora. Tak działam przez wiele lat i dzisiaj nie muszę niczego zmieniać w moich planach zwierzchnika sił zbrojnych _ - mówił Komorowski.

Jakie reformy czekają system dowodzenia?

Jak powiedział prezydent na konferencji prasowej, podczas odprawy omówiono różne aspekty modernizacji technicznej sił zbrojnych, także priorytety związane z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Rozmawiano również o kontynuacji reformy systemu kierowania obroną państwa. _ Zapowiedziałem inicjatywę ustawodawczą w tej kwestii, porządkującą kwestie kierowania obroną państwa oraz zapowiedziałem, że oczekuję zgodnie z ustawami propozycji w zakresie kandydata na naczelnego dowódcę sił zbrojnych _ - powiedział Komorowski.

W 2013 r., razem z reformą systemu dowodzenia, wprowadzono do polskiego prawa możliwość wyznaczenia osoby przewidywanej do roli naczelnego dowódcy na czas wojny. Takiego kandydata prezydent może wskazać na wniosek premiera. _ - To nie będą decyzje związane z odczytaniem jakichś zagrożeń wokół Polski, ale będące efektem dotychczas prowadzonej reformy systemu dowodzenia _ - zaznaczył Komorowski.

Prezydent ocenił, że mieliśmy rację, dążąc do UE i NATO. _ - To są dzisiaj ramy polskiego bezpieczeństwa _ - podkreślił Komorowski. Jak dodał, słuszne było też rozpoczęcie przed laty i kontynuowanie obecnie głębokich zmian w siłach zbrojnych.

Komorowski przypomniał też strategiczną decyzję o przestawieniu priorytetów wojska - z szykowania żołnierzy pod kątem misji ekspedycyjnych na rzecz szkolenia na potrzeby obrony własnego terytorium w ramach NATO, które także coraz bardziej koncentruje się na wspólnej obronie.

Prezydent zaznaczył, że postęp w dziedzinie bezpieczeństwa Polski dokonywał się zawsze, gdy potrafiliśmy wznosić się ponad logikę walki partyjnej. Wyraził też nadzieję, że pod wypływem wydarzeń na Ukrainie może się uda odbudować pełną jedność w sprawach bezpieczeństwa i obrony.

Jak powiedział premier Tusk, na spotkaniu rozmawiano o źródłach bezpieczeństwa Polski w kontekście wydarzeń na Ukrainie. _ - Mamy wszyscy świadomość, że wykonaliśmy jako Polacy wielką robotę, dzięki której Polska dzisiaj czuje się o wiele bezpieczniej niż państwa po naszej wschodniej stronie granicy _ - ocenił.

Szef rządu dodał, że utrzymanie wydatków obronnych na poziomie 1,95 proc. PKB ma duże znaczenie, ale równie ważne jest to, by ten wskaźnik oznaczał dużą kwotę. _ - Nasze możliwości obrony, kondycja sił zbrojnych, plany modernizacji armii, to wszystko zależy bezpośrednio i wprost od kondycji polskiej gospodarki i stanu finansów publicznych _ - zaznaczył.

Zdaniem premiera to, że Polska jest słuchana na arenie międzynarodowej, gdy jest mowa o Ukrainie, wynika m.in. z tego, że w czasach kryzysu, gdy wszyscy musieli ciąć pieniądze na obronność, Polska mogła zwiększać wydatki na ten cel. _ - Jesteśmy pod tym względem wyjątkowym państwem w UE. To daje nam mandat do takiego twardego stawiania spraw bezpieczeństwa kontynentu i dzięki temu nasze słowa i argumenty są wysłuchiwane zdecydowanie uważniej _ - powiedział Tusk. Dodał, że dla bezpieczeństwa Polski bardzo ważna jest też jedność Polaków i instytucji publicznych wokół zdolności obronnych.

Szef MON Tomasz Siemoniak ocenił, że odprawa była nadzwyczajna ze względu na sytuację na wschód od Polski, wprowadzoną na początku roku reformę dowodzenia i przyjęty przez rząd we wrześniu 2013 r. wieloletni program finansowania modernizacji sił zbrojnych. Dziękował prezydentowi i premierowi za jednoznacznie wsparcie dla wojska.

Natomiast szef BBN Stanisław Koziej ocenił, że priorytety modernizacji technicznej, ustalone przed dwoma laty - obrona powietrzna, w tym przeciwrakietowa, mobilność wojsk lądowych i systemy informacyjne - _ znajdują pełne potwierdzenie we wnioskach z tego konfliktu, który dzieje się przy naszych granicach _. Koziej zaznaczył, że program nie wymaga zmiany priorytetów, _ ta sytuacja pokazuje natomiast konieczność determinacji w ich realizacji _. Przypominał, że rząd zapowiedział ewentualne przyspieszenie niektórych harmonogramów.

W trakcie odprawy wyróżniono przodujące oddziały i instytucje wojskowe: XIII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (trwała od wiosny do jesieni 2013 r.), 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach, 4 Brodnicki Pułk Chemiczny, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia, Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej, 11 batalion dowodzenia w Żaganiu, 13 dywizjon trałowców w Gdyni, 52 batalion remontowy w Czarnem, Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie i Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Odprawa odbyła się za zamkniętymi drzwiami w siedzibie Sztabu Generalnego WP w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m268485.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sytuacja;na;ukrainie;tomasz;siemoniak;ujawnia;jakie;zmiany;szykuje;mon,248,0,1489912.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Siemoniak ujawnia, jakie zmiany szykuje MON To reakcja na sytuację na Ukrainie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/m271033.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;podpisal;ustawe;zmieniajaca;system;dowodzenia;wojskiem,57,0,1350457.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wielkie zmiany w armii. Podpis złożony - _ Armie podlegają ciągłym zmianom, by być lepszym narzędziem na czas wojny lub kryzysu _ - powiedział prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m208366.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/modernizacja;wojska;potrzeba;wiecej;pieniedzy,248,0,1503480.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Modernizacja wojska. Potrzeba więcej pieniędzy Zdaniem Andrzeja Walentka, publicysty zajmującego się tematyką wojskową, wydatki na obronność muszą sięgnąć 1,95 procent PKB.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)