Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo o cudzoziemcach bardziej liberalne. Zobacz zmiany

0
Podziel się:

Obecnie pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca musi najpierw starać się dla niego o pozwolenie na pracę, a dopiero później o pozwolenie na pobyt. Od dzisiaj to się zmieni.

Prawo o cudzoziemcach bardziej liberalne. Zobacz zmiany
(admy - Fotolia.com)

Mieszkający w Polsce cudzoziemcy będą mieli nieco łatwiej. Od dziś wchodzi w życie nowe prawo, które zmniejsza liczbę formalności przy legalizowaniu pobytu. Łatwiej też będzie w załatwieniu pozwolenia na pracę.

Obecnie pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca musi najpierw starać się dla niego o pozwolenie na pracę, a dopiero później o pozwolenie na pobyt. Od dzisiaj to się zmieni - wyjaśnia Rafał Rogala szef Urzędu do spraw Cudzoziemców

- _ Wprowadzamy ułatwienia w postaci jednej procedury. My jesteśmy jako państwo zainteresowani tym, by cudzoziemcy podejmowali tę pracę _ - wyjaśnia.

Do tej pory cudzoziemiec starający się o pobyt czasowy musiał przedstawiać w urzędzie papiery potwierdzające, że legalnie wynajmuje mieszkanie. Tutaj również nastąpi zmiana na korzyść cudzoziemców.

- _ Będzie wymagane tylko i wyłącznie wskazanie miejsca zamieszkania, a więc informacja o tym, że cudzoziemiec ma gdzie mieszkać na terenie naszego kraju _ - mówi Rogala.

Ponadto cudzoziemcy będą mogli występować o pobyt czasowy na okres nie jak do tej pory 2, ale trzech lat. Mniej restrykcyjnie przestrzegane też będą terminy przedłużania pobytu. Dotychczas cudzoziemcy musieli złożyć odpowiednie dokumenty najpóźniej 45 dni przed upływem ważności dotychczasowej karty pobytu. Od maja wniosek o przedłużenie pobytu, cudzoziemiec będzie mógł złożyć nawet w ostatnim dniu swojego legalnego przebywania w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Aż 76 procent Polaków narzeka na rynek pracy. Czy to się zmieni? Choć nastroje są lepsze niż przed miesiącem, to daleko nam do optymizmu sprzed wybuchu kryzysu ekonomicznego.
MSZ planuje zmiany dla cudzoziemców Sikorski wyraził nadzieję, że jeszcze przed wakacjami uda się wprowadzić ruch bezwizowy z Mołdawią. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie szykuje ministerstwo.
Cudzoziemcy wydali w Polsce ponad 8 mld zł Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców w Polsce była w zeszłym roku o 23,4 procenta wyższa niż w 2012.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)