Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiadacze Karty Polaka szybciej uzyskają obywatelstwo?

0
Podziel się:

Sikorski wyraził nadzieję, że jeszcze przed wakacjami uda się wprowadzić ruch bezwizowy z Mołdawią. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie szykuje ministerstwo.

Posiadacze Karty Polaka szybciej uzyskają obywatelstwo?
(Xinhua News/East News)

MSZ chce, aby okres potrzebny do uzyskania obywatelstwa przez posiadaczy Karty Polaka został skrócony do dwóch lat - poinformował dzisiaj szef dyplomacji Radosław Sikorski. MSZ zapowiada, że wkrótce zacznie działać polski konsulat w Doniecku na Ukrainie oraz placówka w Smoleńsku w Rosji.

Sikorski przedstawił raport _ Polska służba konsularna w 2013 roku _. Wynika z niego m.in., że Polska ma około 600 konsulów w prawie 130 placówkach na świecie.

_ - Służba konsularna to pierwsze okienko, wizytówka Polski poza granicami kraju. Miejsce, które ma być przyjazne dla obywatela naszego kraju i cudzoziemców _ - podkreślił Sikorski.

_ - Odpowiadamy także na postulaty środowisk polonijnych i chcemy ułatwiać osiedlanie się w Polsce obywateli państw obcych pochodzenia polskiego _ - zaznaczył minister. Jak dodał, 1 maja wejdzie w życie nowa ustawa o cudzoziemcach, która umożliwi posiadaczom Karty Polaka uzyskanie zezwolenia na pobyt w kraju, a w perspektywie nabycie polskiego obywatelstwa. _ Pracujemy nad tym, aby okres do uzyskania obywatelstwa skrócić do 2 lat _ - zapowiedział.

Nowa ustawa o cudzoziemcach umożliwia posiadaczom Karty Polaka, zamierzającym osiedlić się w Polsce, uzyskanie zezwolenia na stały pobyt w kraju, a następnie, w ciągu trzech lat, nabycie polskiego obywatelstwa.

Dyrektor departamentu konsularnego Marek Ciesielczuk poinformował, że MSZ jest na końcowym etapie uruchomiania konsulatu generalnego w Doniecku. _ Podobnie przygotowujemy się do działalności agencji konsularnej w Smoleńsku _ - dodał.

Z raportu wynika, że w 2013 roku zarejestrowano ponad 2 miliony czynności konsularnych - paszportowych, wizowych i prawnych.

Sikorski zwrócił też uwagę na inne aspekty pracy konsulów. - _ Za każdym razem to konkretna ludzka sprawa, realny problem, zagrożenie czyjegoś bezpieczeństwa lub zdrowia. To są tysiące interwencji, telefonów, pism, wizyt w więzieniach, szpitalach, posterunkach policji, a także podróże do miejsca zdarzenia. To także nocne dyżury pod telefonem _ - zaznaczył.

MSZ zapowiada, że konsulowie zaczną coraz częściej dyżurować poza placówkami. - _ Wychodzimy do naszych rodaków, którzy często mieszkają z dala od placówek konsularnych. Wprowadzanie wyjazdowych dyżurów ułatwia kontakt z naszymi konsulami _ - podkreślił wiceminister Bogusław Winid.

Sikorski przypomniał, że bieżące informacje konsularne i przydatne dla podróżujących wiadomości znajdują się na stronach _ Polak za granicą _ oraz w systemie e-konsulat. Powstanie nowy serwis _ Odyseusz _ - program rejestracji pobytów za granicą dla świata biznesu, nauki i kultury.

Jak wynika z raportu konsularnego, Polska wydała w 2013 roku ponad 1,4 mln wiz (wzrost o 50 tys.) oraz 234 tys. zezwoleń w ramach małego ruchu granicznego z Ukrainą i obwodem kaliningradzkim (wzrost o ponad 160 tys.). W 2013 roku złożono prawie 28 tys. wniosków o wydanie Karty Polaka (89 proc. na Białorusi i Ukrainie).

Sikorski wyraził nadzieję, że jeszcze przed wakacjami uda się wprowadzić ruch bezwizowy z Mołdawią.

Minister przypomniał, że w związku z wydarzeniami na Ukrainie Rada Europejska zdecydowała zawiesić rozmowy z Rosją o ułatwieniach wizowych. - _ Dynamika wydarzeń wokół Ukrainy i Krymu nie napawa optymizmem i wymusza naszą reakcję. W dziedzinie ruchu osobowego niestety nie może być bussines as usual dopóki stanowisko Rosji nie ulegnie zmianie. Naszym podstawowym postulatem jest deeskalacja sytuacji _ - powiedział minister.

Ciesielczuk podkreślił, że MSZ odnotowało od 1 stycznia do końca marca 30-procentowy wzrost liczby wydanych wiz dla obywateli Ukrainy, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. _ - Nie możemy stwierdzić, że jest to lawinowy wzrost, któremu nie moglibyśmy podołać _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej kompetencji dla konsulów? Jest projekt Rozszerzenie kompetencji i obowiązków konsulów m.in. o działania promocyjne dotyczące gospodarki, nauki i kultury polskiej zawiera przygotowany przez MSZ projekt nowej ustawy - Prawo konsularne.
Specjalna misja oceni, co dzieje się z Czechami Misja, w skład której wejdzie przedstawiciel czeskiej ambasady w Kijowie oraz dwaj policjanci, wyruszy na Wołyń już jutro.
"Polska nie czuje się jeszcze zagrożona" Szef polskiego MSZ ostro wypowiada się o referendum na Krymie, zapewnia też, że na razie Polsce nic w związku z tym nie grozi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)