Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawnik podejrzany o szpiegostwo pozostanie w areszcie

0
Podziel się:

Warszawski sąd okręgowy oddalił zażalenie na decyzję o aresztowaniu. Stanisław Sz. pozostanie w areszcie.

Prawnik podejrzany o szpiegostwo pozostanie w areszcie
(PAP/Adam Warżawa)

Warszawski sąd okręgowy oddalił zażalenie Stanisława Sz. na decyzję o aresztowaniu - poinformowała sekcja prasowa tego sądu.

Posiedzenie sądu odbyło się w sali przygotowanej do niejawnych rozpraw. _ Sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w przedmiocie tymczasowego aresztowania _ - poinformowała Anna Danielak z sekcji prasowej SO. Zażalenie na areszt złożyła obrona podejrzanego.

17 października prawnik o podwójnym, polsko-rosyjskim obywatelstwie Stanisław Sz. został aresztowany na trzy miesiące przez sąd rejonowy. O areszt wniosła prokuratura apelacyjna, która postawiła mu zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu - za co grozi od roku do 10 lat więzienia.

Tego samego dnia Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie aresztował też podpułkownika Z.J. z jednego z departamentów MON. Wniosła o to Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która postawiła mu zarzut udziału w działalności na rzecz obcego wywiadu, za co minimalna kara to trzy lata więzienia, a maksymalna - 15 lat.

Wojskowy i cywil mieli pracować na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU; nie współdziałali ze sobą, choć ich sprawy łączą się.

Media podawały wcześniej, że Sz. specjalizował się w tematyce energetycznej, a szczególnie interesował się rynkiem paliw. Portal tvn24.pl informował, że część zarzutów dla Sz. dotyczy wielokrotnego odbywania spotkań operacyjnych _ z ustalonymi oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU _. Prokuratura ma też zarzucać, że Sz. wykonywał zlecone mu zadania wywiadowcze polegające _ na uzyskaniu dostępu do wrażliwych dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski informacji dotyczących sektora energetycznego oraz osób i podmiotów związanych z sektorem energetyki _.

ABW, ani prokuratura nie potwierdziły treści postawionych cywilowi zarzutów.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżony o szpiegostwo chce, by sąd... Stanisław Sz. i jego adwokat chcą, by sąd uchylił decyzję o areszcie.
Polski oficer szpiegował na rzecz Rosji. ABW wkroczyło do MON MON potwierdza - zatrzymaliśmy szpiega. Według nieoficjalnych źródeł oficer posiadał bardzo dużą wiedzę.
Ukraińcy mają dowody na zbrodnie separatystów Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła nagranie rozmowy telefonicznej, w której prorosyjski separatysta zgadza się pozbyć ciała zamordowanego ukraińskiego polityka Wołodymyra Rybaka.
Relacje z Rosją "kluczowe dla rozwiązania problemów międzynarodowych" Byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec opowiedzieli się za nowym początkiem w stosunkach Zachodu z Moskwą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)