Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pozew zbiorowy już w Polsce- na czym polega?

0
Podziel się:

Deweloperzy, linie lotnicze, biura podróży, firmy ubezpieczeniowe, banki czy firmy farmaceutyczne - to tylko niektóre branże narażone na pozwy zbiorowe.

Pozew zbiorowy już w Polsce- na czym polega?
(Zimmytws/Dreamstime)

Deweloperzy, linie lotnicze, biura podróży, firmy ubezpieczeniowe, banki czy firmy farmaceutyczne - to tylko niektóre branże narażone na pozwy zbiorowe.

Od dziś wchodzą w życie przepisy o postępowaniu grupowym, które mogą być orężem przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom. Wystarczy, że zbierze się grupa przynajmniej 10 osób poszkodowanych przez firmę i będą mogły wspólnie domagać się odszkodowania dzieląc pomiędzy siebie koszty procesowe.

Prawnik firmy doradczej Karol Ciszak podkreśla, że skuteczność i ewentualna popularność pozwów zbiorowych zależy od sprawności polskich sądów. - _ Pozwy grupowe to duże wyzwanie dla sądów. Może być bardzo wiele podmiotów po stronie powodów. Aktywność sądów może mieć decydujące znaczenie co do zastosowania pozwów zbiorowych w praktyce. _

Inny ekspert Aleksander Czech przypomina, że postępowania grupowe są popularne w USA, gdzie niejednokrotnie zasądzano wysokie odszkodowania. - _ W USA pozwy zbiorowe są obecne od 1938 roku. Rocznie odszkodowania zasądzane na skutek pozwów grupowych wynoszą aż 1,83 proc. PKB. To jest około 252 mld dolarów rocznie _ - mówi Czech.

[

Pozew zbiorowy w Polsce- okiem eksperta ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/pozew;zbiorowy;w;polsce;od;19;lipca,151,0,629399.html )
Eksperci przypominają jednak, że wprowadzony w Polsce model postępowania zbiorowego jest bliższy temu, który obowiązuje w innych państwach europejskich, zwłaszcza w Szwecji, gdzie liczbę takich pozwów można policzyć na palcach jednej ręki. Nie należy też liczyć na to, że pozwy zbiorowe pozwolą się wzbogacić.

Prawnicy wyjaśniają, że w Stanach Zjednoczonych odszkodowanie ma również charakter kary, stąd poszkodowani często otrzymują świadczenia przekraczające wysokość poniesionych strat. Jednak w Polsce odszkodowanie ma na celu rekompensatę, więc na odszkodowania podobne do amerykańskich nie należy liczyć. Dlatego dla wielu firm największym ryzykiem związanym z samym wytoczeniem postępowania będzie uszczerbek na opinii.

Z możliwości, jakie dają pozwy zbiorowe mogą też skorzystać przedsiębiorcy przeciwko nieuczciwemu konkurentowi.

UOKiK ostrzega przedsiębiorców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel powiedziała, że nowe prawo może zachęcić konsumentów do domagania się odszkodowań przed sądami, między innymi dzięki możliwości podzielenia kosztów procesowych między wszystkich powodów. - _ Dotychczas klienci, którzy byli zazwyczaj poszkodowani na niewielką kwotę, odstępowali od dochodzenia roszczeń, ze względu na długość i koszty postępowania sądowego, które musieli ponosić _ - tłumaczy prezes UOKiK.

Ojczyzną pozwów zbiorowych są Stany Zjednoczone, gdzie odszkodowania są bardzo wysokie. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyjaśnia jednak, że na podobne odszkodowania w Polsce nie ma co liczyć. - _ W USA odszkodowania są wielokrotnie wyższe niż straty, czasem wynoszą 3 krotność. To jest traktowane jako kara dla firm. Można na tym zarobić. U nas jest zupełnie inaczej. To ma być rekompensata, czyli zwrot tego co utracił konsument. _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t21695.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/250;tys;dolarow;odszkodowania;bo;kawa;byla;za;goraca,117,0,363893.html) 250 tys. dolarów odszkodowania. Bo kawa była za gorąca! Codziennie w sądach w USA składanych jest 50 tysięcy pozwów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t12077.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozew;zbiorowy;-;kto;na;nim;skorzysta,90,0,489050.html) Pozew zbiorowy - kto na nim skorzysta? Z tego typu pozwem będą mogli wystąpić oszukani przez biura podróży, firmy farmaceutyczne czy banki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t77991.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pierwszy;pozew;zbiorowy;trafil;do;sadu;w;piasecznie,236,0,645356.html) Pierwszy pozew zbiorowy trafił do sądu w Piasecznie Chcą ustalenia winnych zalania ich domów w czerwcu.
wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)