Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Sejmu. Zajmą się zmianami w ABW i AW i deregulacją zawodów

0
Podziel się:

Projekty ustaw o ABW i AW to element szerszej reformy służb specjalnych zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska po aferze Amber Gold w 2012 r.

Posiedzenie Sejmu. Zajmą się zmianami w ABW i AW i deregulacją zawodów
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm, który zaczął dziś trzydniowe posiedzenie, zajmie się między innymi rządowymi projektami ustaw o ABW i AW, a także tak zwaną trzecią transzą deregulacji. Jutro posłowie wysłuchają informację szefa MSZ o priorytetach polityki zagranicznej w 2014 roku.

Dwa rządowe projekty ustaw: o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz o Agencji Wywiadu figurują w porządku obrad jako punkty sporne. O tym czy ostatecznie wejdą pod obrady, zdecydują posłowie w dzisiejszym porannym głosowaniu.

Projekty ustaw o ABW i AW to element szerszej reformy służb specjalnych zapowiedzianej przez premiera Donalda Tuska po aferze Amber Gold w 2012 r., gdy okazało się, że nie było właściwej koordynacji działań służb i organów państwa w tej sprawie. ABW i AW działają obecnie na podstawie wspólnej ustawy z 2002 r.

W porządku obrad Sejmu znalazł się rządowy projekt dotyczący tzw. trzeciej transzy deregulacyjnej. Przewiduje on zmiany w dostępie do 101 zawodów, w których wymaga się obecnie posiadania uprawnień państwowych. Deregulacja ma dotyczyć dostępu do zawodów związanych m.in.: z ochroną przeciwpożarową; rynkiem kapitałowym i towarowym; rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych; rzecznika patentowego; rusznikarza; zawodów związanych z konserwacją zabytków; muzealnika; tłumacza przysięgłego oraz geologicznych i górniczych.

Innym punktem obrad jest rządowy projekt nowelizacji ustawy o umowach offsetowych zawieranych w związku z zagranicznymi zakupami na potrzeby obronności. Projekt przygotowano ze względu na konieczność dostosowania przepisów do regulacji europejskich, w tym traktatu o funkcjonowaniu UE i dyrektywy dotyczącej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Nowelizacja uwzględnia również postanowienia kodeksu offsetowego Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Offset ma zmienić charakter z czysto ekonomicznego - umów mających skompensować zagraniczne zakupy przez korzyści dla rodzimej gospodarki - na obronny.

Jutro o godz. 13 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawi posłom informację na temat głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej. Po wystąpieniu szefa polskiej dyplomacji planowana jest czterogodzinna debata. Dziś po południu Sikorski przedstawi priorytety posłom z komisji spraw zagranicznych.

Wieczorem Sejm rozpatrzy dwa rządowe projekty przewidujące uproszczenie procedur przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu z łupków oraz kwestie jego opodatkowania. Są to projekty nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym. Pierwszy reguluje kwestie poszukiwań, koncesji i interesów państwa, drugi dotyczy opodatkowania wydobycia. Sejm zajmie się też poselskim projektem ustawy dotyczący gazu łupkowego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Na wniosek klubu PSL Sejm wysłucha też informacji w sprawie Projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW zamieni się w superresort? Ostrzegają ABW i Agencję Wywiadu czekają spore zmiany. To zły plan, szczególnie w tej sytuacji - uważa PiS. SLD też jest przeciw.
Ujawnił poufny raport. Dziś startuje proces Chodzi o raport po incydencie z 2008 roku, gdy w pobliżu prezydenta Lecha Kaczyńskiego padły strzały.
101 zawodów, które ulegną deregulacji To ma być ostatni zestaw profesji, do których dostęp będzie ułatwiony.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)