Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalski polityk skazany na 10 lat więzienia

0
Podziel się:

Duarte Lima może pozostać w więzieniu jeszcze dłużej. Dlaczego?

Portugalski polityk skazany na 10 lat więzienia
(Wojciech Strożyk/Reporter)
bEUTCqCt

Duarte Lima, członek rządzącej Portugalią Partii Socjaldemokratycznej (PSD), został skazany na 10 lat więzienia za oszukanie banku na 40 mln euro i za pranie pieniędzy. To najwyższa kara dla polityka w ponad 40-letniej historii demokracji w tym kraju.

59-letni Duarte Lima działał w organach kierowniczych socjaldemokratów od początku lat 80. Od 1983 r. do 1995 r. nieprzerwanie sprawował mandat deputowanego w Zgromadzeniu Republiki. W latach 1991-1994 był szefem klubu parlamentarnego rządzącej dziś Portugalią partii PSD.

Lima może pozostać w więzieniu dłużej niż 10 lat, gdyż w Brazylii jest oskarżony o zamordowanie w 2009 r. na przedmieściach Rio de Janeiro portugalskiej multimilionerki Rosaliny Ribeiro. Lima przez kilka lat był jej prawnikiem. Według brazylijskiej prokuratury Portugalka ukrywała część swojej fortuny na szwajcarskim koncie Limy.

bEUTCqCv

Kara więzienia dla Limy to kolejny w Portugalii bezprecedensowy werdykt sądu w ostatnim tygodniu. W poniedziałek stołeczny sąd nakazał tymczasowe aresztowanie Jose Socratesa, premiera w latach 2005-2011. Pierwszemu osadzonemu w więzieniu szefowi portugalskiego rządu zarzuca się oszustwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy oraz korupcję.

Zdaniem Tiago Fernandesa z Portugalskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IPRI) te dwa werdykty świadczą o zmianie nastawienia wymiaru sprawiedliwości wobec polityków w Portugalii.

_ - To zmiana na lepsze. Świadczy o dużej odwadze portugalskich sędziów w walce z nieuczciwością wśród klasy politycznej. Uważam, wbrew opinii niektórych komentatorów, iż werdykty te nie popsują wizerunku Portugalii na arenie międzynarodowej. Twierdzę wręcz, że powinny go nawet poprawić, pokazując, że wymiar sprawiedliwości jest zdeterminowany oczyścić politykę z patologicznych zjawisk _ - powiedział ekspert IPRI.

W połowie września była minister oświaty w rządzie Socratesa i jej zastępca zostali skazani na kary 3,5 roku więzienia w zawieszeniu oraz po 30 tys. euro grzywny za nadużywanie władzy. Dwa tygodnie wcześniej zapadły wyroki w sprawie korupcyjnej - 11 przedsiębiorców i polityków zostało skazanych na kary od 4 lat do 17,5 roku więzienia.

bEUTCqCB

13 listopada br. aresztowano w Portugalii 11 urzędników wysokiego szczebla za bezprawne wydawanie potencjalnym inwestorom spoza Unii Europejskiej tzw. złotych wiz, handel wpływami i pranie brudnych pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Były premier w areszcie. Ukrył 20 mln euro Zatrzymanie Socratesa to kolejna w tym roku spektakularna akcja wymiaru sprawiedliwości wymierzona w klasę polityczną.
Były premier Portugalii ukrył 20 milionów euro Decydujące dla aresztowania byłego premiera Portugalii Jose Socratesa było przywłaszczenie przez niego 20 mln euro - ujawniły portugalskie media w sobotę.
bEUTCqCW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)