Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera w Portugalii. Aresztowany Jose Socrates ukrył 20 milionów euro

0
Podziel się:

Decydujące dla aresztowania byłego premiera Portugalii Jose Socratesa było
przywłaszczenie przez niego 20 mln euro - ujawniły portugalskie media w sobotę. Były lider
socjalistów został zatrzymany poprzedniej nocy na lotnisku w Lizbonie i osadzony w więzieniu.

Afera w Portugalii. Aresztowany Jose Socrates ukrył 20 milionów euro
(ec.europa.eu)

Decydujące dla aresztowania byłego premiera Portugalii Jose Socratesa było przywłaszczenie przez niego 20 mln euro - ujawniły portugalskie media. Były lider socjalistów został zatrzymany poprzedniej nocy na lotnisku w Lizbonie i osadzony w więzieniu.

Prokuratura wyjaśniła w komunikacie wydanym po zatrzymaniu, że Socratesowi, który sprawował stanowisko premiera w latach 2005-2011 r., postawiono zarzut prania brudnych pieniędzy, fałszerstw podatkowych, a także korupcji.

Jak ujawnił w sobotę tygodnik _ Sol _, głównym dowodem w sprawie zatrzymania Socratesa są opiewające na 20 mln euro przekazy bankowe, wysyłane przez niego na szwajcarskie konto przyjaciela; sumy na tych przekazach drastycznie odbiegają od deklarowanych przez byłego premiera zarobków.

_ - Wspólnikiem Socratesa był jego przyjaciel Carlos Santos Silva, były dyrektor grupy budowlanej Lena, który pomagał mu w praniu brudnych pieniędzy. On również został zatrzymany. Śledczy przypuszczają, że za pośrednictwem Silvy Socrates dopuszczał się też przestępstw podatkowych i korupcji _ - napisał _ Sol _.

Jak ustaliły media, nielegalnie zdobyte przez Socratesa pieniądze miały trafiać na konto Silvy, ten zaś miał je oddawać byłemu premierowi w gotówce.

Policja zatrzymała również adwokata i kierowcę byłego szefa rządu. Od soboty rano trwają przeszukania w domach wszystkich aresztowanych.

Choć większość komentatorów i polityków twierdzi, że zatrzymanie Socratesa i ludzi z jego najbliższego otoczenia kładzie się cieniem na wizerunku Portugalii na arenie międzynarodowej, to przeważa opinia, że aresztowania byłego socjalistycznego premiera można było się spodziewać od dawna z uwagi na liczne afery, w jakich w ostatnich latach przewijało się jego nazwisko.

_ - Wystawne życie prowadzone przez Jose Socratesa w Paryżu po przegranych w 2011 r. wyborach także rzucało cień na uczciwość byłego premiera. Naturalnie pojawiały się pytania o to, skąd miał pieniądze na zakup luksusowych mieszkań w centrum Lizbony i w Paryżu. Tylko za jeden apartament we Francji były premier zapłacił 3 mln euro. Tak znacznych środków nie mógł posiadać człowiek zajmujący się w Portugalii jedynie polityką _ - ocenili komentatorzy telewizji RTP.

Media przypominają, że zatrzymanie Socratesa jest kolejną w tym roku spektakularną akcją wymiaru sprawiedliwości wymierzoną w klasę polityczną. Odnotowują, że była minister oświaty w rządzie Socratesa Maria de Lurdes Rodrigues oraz jej zastępca Joao Batista zostali w połowie września br. skazani na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu oraz po 30 tys. euro grzywny za nadużywanie władzy. Dwa tygodnie wcześniej zapadły wyroki w sprawie korupcyjnej _ Ukryta Twarz _, na skutek której 11 przedsiębiorców i polityków zostało skazanych na bezwzględne kary od 4 do 17,5 roku więzienia. Jeden ze skazanych, Armando Vara, był bliskim współpracownikiem Socratesa.

Antykorupcyjne działania wymiaru sprawiedliwości dotyczą również polityków i urzędników związanych z aktualnie rządzącymi socjaldemokratami i ludowcami. 13 listopada br. policja aresztowała 11 urzędników najwyższego szczebla za bezprawne wydawanie potencjalnym inwestorom spoza Unii Europejskiej tzw. złotych wiz, handel wpływami i pranie brudnych pieniędzy. Wśród zatrzymanych znalazł się m.in. dyrektor krajowy Służby Granicznej, prezes Instytutu Notarialnego oraz szefowa sekretariatu generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z tą sprawą do dymisji podał się minister spraw wewnętrznych Miguel Macedo.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m322302.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zlote-wizy-za-lapowki---aresztowani-wysocy,5,0,1657861.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Złote wizy za łapówki dla ważnych urzędników Wśród pierwszych aresztowanych w związku z aferą korupcyjną są: dyrektor krajowy Służby Granicznej Manuel Palos, prezes Instytutu Notarialnego i szefowa Sekretariatu Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/m149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke-i-mfw-apeluja-o-finansowa-ostroznosc,243,0,1653235.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Portugalia znów się stacza. KE i MFW apelują KE i MFW krytykują przede wszystkim malejące tempo realizacji reform strukturalnych oraz o sposób, w jaki Lizbona prowadzi do zmniejszenia deficytu budżetowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m282662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue-portugalia-krytykowana-za-oslabienie,227,0,1652963.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Portugalia zbiera krytykę. Reformy ugrzęzły Portugalia w pierwszej połowie roku zakończyła realizację zawartej przed trzema laty umowy pomocowej. Rząd w Lizbonie zapowiadał, że nie zaprzestanie rygorystycznej polityki finansowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)