Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Złote wizy" za łapówki - aresztowani wysocy urzędnicy

0
Podziel się:

Wśród pierwszych aresztowanych w związku z aferą korupcyjną są: dyrektor krajowy Służby Granicznej Manuel Palos, prezes Instytutu Notarialnego i szefowa Sekretariatu Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Złote wizy" za łapówki - aresztowani wysocy urzędnicy
(Wojciech Strożyk/Reporter)

Prokuratura portugalska poinformowała o aresztowaniu kilku urzędników najwyższego szczebla pod zarzutem przyjmowania łapówek za bezprawne wydawanie potencjalnym inwestorom zagranicznym tzw. złotych wiz, handel wpływami i pranie brudnych pieniędzy.

Wśród pierwszych aresztowanych w związku z aferą korupcyjną są: dyrektor krajowy Służby Granicznej Manuel Palos, prezes Instytutu Notarialnego Antonio Figueiredo i szefowa Sekretariatu Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości Maria Antonia Moura Anes.

Prokuratura wydała w związku z aferą, która zatacza coraz szersze kręgi, 60 nakazów aresztowania, a dochodzenia prowadzi w całym kraju ponad 150 inspektorów Krajowej Jednostki do Walki z Korupcją.

Portugalia wprowadziła _ złote wizy _ w 2013 roku. Te pozwolenia na stały pobyt miały być wydawane potencjalnym inwestorom spoza Unii Europejskiej w celu przyciągnięcia do nękanej kryzysem Portugalii zagranicznego kapitału. W 2013 roku wydano około 470 _ złotych wiz _.

Otrzymywali je głównie obywatele Chin, Rosji, Brazylii, Angoli i RPA, którzy zadeklarowali chęć zainwestowania w sumie około 300 milionów euro.

Dotychczasowy przebieg zakrojonego na dużą skalę dochodzenia w sprawie _ złotych wiz _ wykazał, jak pisał w czwartek wpływowy lizboński dziennik _ Diario de Noticias _, że ustawa z 2013 roku posłużyła niektórym urzędnikom portugalskim wysokiego szczebla do czerpania korzyści z handlu wpływami, za którym kryło się m.in. pranie brudnych pieniędzy pochodzących z zagranicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia znów się stacza. KE i MFW apelują KE i MFW krytykują przede wszystkim malejące tempo realizacji reform strukturalnych oraz o sposób, w jaki Lizbona prowadzi do zmniejszenia deficytu budżetowego.
Portugalia zbiera krytykę. Reformy ugrzęzły Portugalia w pierwszej połowie roku zakończyła realizację zawartej przed trzema laty umowy pomocowej. Rząd w Lizbonie zapowiadał, że nie zaprzestanie rygorystycznej polityki finansowej.
Paraliż szpitali w Portugalii. Strajk personelu W 24-godzinnym strajku uczestniczą pracownicy administracyjni, salowe oraz sprzątaczki, a także personel techniczny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)