Notowania

nato
20.12.2014 18:07

Poroszenko za szybką rezygnacją ze statusu państwa pozablokowego

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję, że jego pokojowy plan doprowadzi do uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko opowiedział się za możliwie najszybszą rezygnacją kraju ze statusu państwa, które pozostaje poza międzynarodowymi blokami militarnymi oraz wyraził nadzieję, że jego pokojowy plan doprowadzi do uregulowania konfliktu z prorosyjskimi separatystami.

_ - Ogłoszenie tego statusu w 2010 r. było jedną z największych pomyłek ówczesnego przestępczego kierownictwa kraju; chcę pokazać, że została podjęta jednogłośna decyzja o odnowieniu integracji euroatlantyckiej _ - oświadczył Poroszenko dziś podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie.

Prezydent przypomniał, że zgodnie z deklaracjami, które ogłosił w Warszawie, złożył już w parlamencie projekt ustawy, która pozwoli Ukrainie przystępować do międzynarodowych organizacji wojskowych. Wyjaśnił jednocześnie, że na razie nie ma mowy o niezwłocznym wejściu Ukrainy do NATO, czy UE, lecz o osiągnięciu przez Ukrainę standardów, obowiązujących w tych organizacjach.

Poroszenko po raz kolejny powtórzył, iż liczy, że konflikt w opanowanych przez separatystów rejonach Donbasu uda się uregulować w sposób pokojowy.

_ - Jestem, oczywiście, przekonany, że w najbliższym czasie mój plan pokojowy, który znalazł odzwierciedlenie w mińskim protokole i memorandum, zacznie być realizowany. Ukraińska państwowość nad tymczasowo okupowanymi ziemiami obwodu donieckiego i ługańskiego powinna być przywrócona _ - podkreślił.

Poroszenko oświadczył, że możliwość otwartej agresji na Ukrainę wciąż istnieje i jest _ głównym wyzwaniem dla naszego bezpieczeństwa _. - _ Chciałbym się mylić, ale historię należy znać i musimy nauczyć się wyciągania z niej wniosków _ - powiedział.

Temat uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie zostanie najprawdopodobniej podjęty podczas oczekiwanej w niedzielę w Kijowie wizyty prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Rozmowy pokojowe, do których doszło we wrześniu, odbyły się w stolicy jego kraju, Mińsku.

Obecnie strona ukraińska, rosyjska i separatyści rozmawiają z udziałem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) o powrocie do negocjacji, jednak ich daty dotychczas nie udało się ustalić.

Wcześniej Poroszenko mówił, że do rozmów tych może dojść w niedzielę. Podczas piątkowej wideokonferencji jej uczestnicy nie zdołali dojść do porozumienia co do terminu kolejnego spotkania.

_ - Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem _ - oświadczył w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin.

Zgodnie z wrześniowymi ustaleniami z Mińska strona ukraińska i separatyści zobowiązali się m.in. do zawieszenia broni, utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymania oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września. Porozumienie to nie jest wypełniane, jednak na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja zaprzecza. Putin nie groził inwazją Świadkiem półtoragodzinnej rozmowy telefonicznej miał być rosyjski ambasador w Kijowie, Michaił Zurabow.
Jest porozumienie z NATO? "Ukrainie się udało" Takie słowa padły z ust prezydenta Petro Poroszenki podczas spotkania z wojskowymi w Mariupolu.
Ukraina jak Bośnia i Hercegowina. Tego chce Rosja? _ - Wyraźną czerwoną linią wytyczoną przez Rosję jest wykluczenie ukraińskiego członkostwa w NATO _ - pisze Financial Times.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz