Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poroszenko o rozmowach pokojowych w sprawie Ukrainy

0
Podziel się:

W najbliższą niedzielę w Mińsku może odbyć się kolejne spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy.

Poroszenko o rozmowach pokojowych w sprawie Ukrainy
(PAP/Leszek Szymański)

Poroszenko poinformował w Warszawie, że w najbliższą niedzielę w Mińsku może odbyć się kolejne spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosja i OBWE. Petr Poroszenko wygłasza przemówienie w polskim parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów. Po wystąpieniu zaplanowane jest spotkanie z premier Ewą Kopacz. Rozmowy będą dotyczyły między innymi kontaktów gospodarczych.

_ Jest nadzieja, że w niedzielę w Mińsku odbędzie się posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej z porządkiem dziennym: zwolnienie osób przetrzymywanych, wstrzymanie ognia, cofnięcie się na linie ustalone w Mińsku, a także wznowienie pracy telewizji ukraińskiej na terenie obwodów ługańskiego i donieckiego oraz zapewnienie przeprowadzenia wyborów lokalnych zgodnie z ukraińskim prawem. _

Petro Poroszenko podkreślił, że podczas wczorajszych rozmów telefonicznych z prezydentami Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec zgodzono się, że kluczowe dla uspokojenia sytuacji na wschodzie Ukrainy i załagodzenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jest przestrzeganie wrześniowych porozumień z Mińska.

_ Wizyta Poroszenki może być impulsem współpracy polsko-ukraińskiej _

Wizyta prezydenta Petra Poroszenki może dać nowy impuls do zacieśnienia współpracy Polski i Ukrainy - uważa Dariusz Materniak z portalu PolUkr.net.

Prezydent Ukrainy jest w Polsce z dwudniową oficjalną wizytą. W jego obecności prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przez nasz kraj umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską i Ukrainą.

Mimo że Polska nie uczestniczy w rozmowach pokojowych, jest ważnym partnerem Ukrainy - podkreśla Dariusz Materniak w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Biorąc pod uwagę bliskość i wagę relacji między Polską i Ukrainą, niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce czy na Ukrainie, relacje zawsze były na wysokim poziomie - mówi publicysta.

Zdaniem Dariusza Materniaka, ta wizyta jest okazją, żeby strona polska przemyślała, w jaki sposób może wspierać Ukrainę. Chcąc być dobrym partnerem powinniśmy robić więcej i prezentować bardziej zdecydowane stanowisko - dodaje ekspert.

Wizyta prezydenta Poroszenki w Polsce to z pewnością próba poszukiwania wsparcia nie tylko politycznego, ale także finansowego i wojskowego - ocenia Paweł Lickiewicz z portalu eastbook.eu. Będzie też trochę symboliki dotyczącej rozwiązania kwestii historycznych polsko-ukraińskich - dodaje publicysta. Jak podkreśla , jeżeli traktujemy się po partnersku, to takie spotkania powinny być częstsze, ponieważ poprawiają wzajemne relacje. To może się przełożyć na lepsze kontakty gospodarcze.

Zdaniem Pawła Lickiewicza, Polska powinna wspierać Ukrainę także militarnie. Chodzi o dostawy broni oraz zabezpieczenia logistycznego. Broń dzieli się na śmiercionośną i nieśmiercionośną, na systemy obrony, systemy transportowe czy przekazywania informacji. Polski przemysł zbrojeniowy w tych kontaktach powinien szukać szansy, a władze powinny w tym pomagać - mówi Paweł Lickiewicz.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, nie musimy wysyłać broni śmiercionośnej. Mimo wszystko, powinniśmy wspierać polskich przedsiębiorców ze zbrojeniówki, żeby robili na Ukrainie interesy, przy okazji pomagając.

Jak podkreśla Dariusz Materniak, chodzi o współpracę mającą na celu modernizację armii i jej uzbrojenia. Ponieważ na Ukrainie nie potrzeba wielkich dostaw broni śmiercionośnej. Jest jej wystarczająco dużo. Trzeba natomiast pomagać w modernizacji samolotów myśliwskich i wielozadaniowych oraz sprzętu pancernego - dodaje gość Polskiego Radia 24. Chodzi o sprzęt wysokich technologii czyli sprzęt noktowizyjny, termowizyjny, łączności i radary. Pojawiła się również szansa na współpracę z zakładami w Świdniku. W tym wypadku chodzi o dostawy lekkich śmigłowców wielozadaniowych. To jest wielka szansa dla polskiej zbrojeniówki i całej gospodarki - dodaje Dariusz Materniak.

Po godzinie 16:00 Petro Poroszenko i Bronisław Komorowski wezmą udział w Forum Gospodarczym organizowanym w gmachu Ministerstwa Gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl
W tej sprawie posłowie byli niemal jednomyślni Za głosowało 427 posłów, jeden poseł - Roman Kotliński (koło Bezpieczeństwo i Gospodarka) był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Rosja zaprzecza. Putin nie groził inwazją Świadkiem półtoragodzinnej rozmowy telefonicznej miał być rosyjski ambasador w Kijowie, Michaił Zurabow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)