Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Koleje Linowe. Jest zgoda na przeniesienie majątku

0
Podziel się:

Sprawę prywatyzacji badała prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Prywatyzacji byli przeciwni m.in. politycy PiS.

Polskie Koleje Linowe. Jest zgoda na przeniesienie majątku
(EMeczKa/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zezwoliło na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych (PKL) do spółki Polskie Koleje Górskie (PKG) - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Spółka PKG, która w 2013 r. kupiła PKL za 215 mln zł, jest bezpośrednio kontrolowana przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu, dlatego na formalne przejęcie nieruchomości znajdujących się pod infrastrukturą kolejek, wymagana była zgoda MSW.

W styczniu ubiegłego roku do MSW wpłynął wniosek spółki Polskie Koleje Górskie w sprawie wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości należących do PKL-u. Nieruchomości te leżą m.in. w Tatrach oraz w terenach przygranicznych na trenie Zakopanego, Kościeliska, Szczawnicy, Zawoi, Międzybrodzia Żywieckiego, Międzybrodzia Kobiernickiego oraz Krynicy - Zdroju.

_ - Zgodnie z wnioskiem, zamiarem wnioskodawcy jest kontynuowanie prowadzonej dotychczas działalności w zakresie turystyki górskiej, związanej z realizacją przewozów kolejami linowymi, wyciągami narciarskimi oraz innymi urządzeniami rekreacyjnymi. Spółka ta planuje przeprowadzenie inwestycji podnoszących atrakcyjność i jakość obsługi turystów korzystających z ośrodków turystycznych, odbudowę i modernizację infrastruktury obecnie posiadanej przez Polskie Koleje Linowe _ - napisano w uzasadnieniu decyzji.

Po formalnym przeniesieniu nieruchomości, będzie możliwa fuzja obu spółek. Celem połączenia spółek ma być obniżenie kosztów operacyjnych związanych z istnieniem dwóch podmiotów gospodarczych, reorganizacja i uproszczenie struktury korporacyjnej, usprawnienie procesów zarządczych i centralizacja funkcji gospodarczych w jednym podmiocie.

Minister Obrony Narodowej oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie zgłosili sprzeciwu w sprawie przejęcia nieruchomości, a zdaniem szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nabycie nieruchomości przez zagraniczną spółkę nie zagrozi bezpieczeństwu Państwa.

Zastrzeżenia do transakcji zgłosił natomiast Minister Środowiska, ponieważ infrastruktura PKL leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jednak dyrektorzy obu parków stwierdzili, że ewentualne inwestycje będą podlegały wszelkim restrykcjom, zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrony przyrody.

Zastrzeżenia co do przejęcia nieruchomości przez obcy kapitał wyrażały lokalne władze. Przeciwni temu są m.in. starosta nowotarski i tatrzański oraz włodarze Zakopanego, Zawoi czy Krynicy.

Spółkę PKG założyły cztery podhalańskie samorządy z inicjatywy byłego burmistrza Zakopanego Janusza Majchra. Spółka ta nabyła od PKP akcje PKL, ale pieniądze na transakcję wyłożył fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura zarejestrowanej w Luksemburgu. Altura posiada 99, 77 proc. akcji, pozostałe udziały należą do czterech podhalańskich samorządów: Zakopanego, Poronina, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej.

Na sprzedaż PKL wcześniej wyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Prywatyzacji byli przeciwni m.in. politycy PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Fala turystów zaleje Kasprowy Wierch? Polskie Koleje Linowe przeprowadziły już badania, teraz je analizują.
Sprzeciw Gowina. Lider Polski Razem nie chce... Jarosław Gowin powiedział, że sprzeciwia się wyprzedaży polskiego majątku narodowego w ręce zagranicznego kapitału, nawiązując do sprzedaży przez PKP Polskich Kolei Linowych.
PiS apeluje do szefa MSW. Nie chce, aby... Jak zapowiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło, posłowie tej partii wystąpili do ministra spraw wewnętrznych o szczegółową informację dotyczącą działania służb, które nadzorowały i analizowały prywatyzację PKL.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)