Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS do szefa MSW ws. przekształceń w Polskich Kolejach Górskich

0
Podziel się:

Jak zapowiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło, posłowie tej partii wystąpili do ministra spraw wewnętrznych o szczegółową informację dotyczącą działania służb, które nadzorowały i analizowały prywatyzację PKL.

PiS do szefa MSW ws. przekształceń w Polskich Kolejach Górskich
(Rozbicki/REPORTER)

PiS apeluje do szefa MSW, by nie zgodził się na przeniesienie własności nieruchomości należących do spółki Polskie Koleje Linowe do spółki Polskie Koleje Górskie, której większościowym właścicielem została luksemburska spółka Altura. Resort podejmie decyzję, gdy pozna opinie w sprawie.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli też wniosek do marszałek Sejmu o poszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia o informację rządu dotyczącą prywatyzacji spółki Polskie Koleje Linowe.

Rzecznik MSW Paweł Majcher powiedział, że wniosek PiS jeszcze nie wpłynął. Dodał, że resort wysłał prośby o opinie w sprawie do ministerstw rolnictwa, obrony i środowiska; do ABW; do właściwych wojewodów. _ - Decyzja będzie podjęta, jak wpłyną wszystkie dokumenty w sprawie _ - dodał. Podkreślił, że resort musi wykonywać ustawę o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, która ściśle określa warunki, kiedy można odmówić takiej zgody.

Ustawa stanowi, że MSW wydaje zezwolenie m.in., jeśli nabycie nieruchomości _ nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa _.

Spółka PKL jest właścicielem infrastruktury do uprawiania narciarstwa i nieruchomości, w tym m.in. kolei linowej na Kasprowy Wierch oraz kolejek terenowych w Krynicy, Szczawnicy i Międzybrodziu Żywieckim. W zeszłym roku w wyniku prywatyzacji podmiot ten nabyła za 215 mln zł spółka Polskie Koleje Górskie, w której większościowym akcjonariuszem był fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura zarejestrowanej w Luksemburgu. Według dokumentów posiada ona obecnie 99,77 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PKG. Pozostałe udziały należą do czterech podhalańskich samorządów.

Jak tłumaczy zarząd PKG w oświadczeniu, wniosek złożony do ministra spraw wewnętrznych dotyczący przeniesienia własności nieruchomości należących do PKL ma jedynie charakter techniczny i jest związany z trwającą procedurą połączenia obu spółek. _ Wniosek nie jest natomiast w żaden sposób związany z jakąkolwiek nową transakcją finansową _ - podkreśliła spółka.

Zdaniem małopolskich posłów PiS transakcja ta służy wyprowadzeniu polskiego dobra narodowego, jakim jest m.in. kolejka na Kasprowy Wierch do zagranicznego podmiotu.

_ - Pojawia się podmiot, spółka luksemburska, która będzie właścicielem ziemi, ponad 100 hektarów gruntów (). Dziś nie będzie trzeba już wyjeżdżać na wycieczkę w Ardeny, bowiem wystarczy wybrać się w okolice Kasprowego Wierchu, Gubałówki, Góry Parkowej w Krynicy i również czuć się gościem podmiotu luksemburskiego _ - mówił w środę poseł Andrzej Adamczyk.

Jak zapowiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło, posłowie tej partii wystąpili do ministra spraw wewnętrznych o szczegółową informację dotyczącą działania służb, które nadzorowały i analizowały prywatyzację PKL. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu chcą też uzyskać informację, jak była prowadzona prywatyzacja tej spółki.

_ Minister ma w tej chwili w swoim ręku ogromny oręż - rząd jeszcze może się wycofać ze swojej złej decyzji nie wyrażając zgody na finalizację tego procesu. To dziś jest w interesie państwa i apelujemy o opamiętanie do polityków Platformy, ale także PSL _ - mówiła Szydło.

Rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski poinformował, że wojewoda w imieniu resortu spraw wewnętrznych zwrócił się do dziewięciu samorządów powiatowych i gminnych o wyrażenie opinii w sprawie wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez podmiot zagraniczny. Samorządy nadesłały już swoje stanowiska, na podstawie których wojewoda wkrótce przedstawi swoją opinię ministrowi. Stanowiska wojewody i samorządów nie będą wiążące dla szefa resortu.

Jak dowiedział się, część samorządów negatywnie zaopiniowało tę transakcję. Wśród nich są m.in. starostwa: tatrzańskie i nowotarskie, burmistrz Szczawnicy i wójt Zawoi.

Wójt Szczawnicy i starosta nowotarski wskazują m.in. na zagrożenie obronności, bezpieczeństwa państwa oraz zagrożenie porządku publicznego, bowiem nieruchomości położone na terenie miasta i gminy Szczawnica są położone w strefie nadgranicznej i mają znaczenie strategiczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w motoryzacji Pojazdy elektryczne to prawdziwy ekologiczny hit. Nie szkodzą środowisku, są ciche i oszczędzają na paliwie. Polska firma Solaris szykuje prezentację nowego elektrycznego autobusu, który dzięki nowoczesnemu ładowaniu może kursować 24 godziny na dobę.
Afera taśmowa: ABW zatrzymuje kolejne osoby, w tym króla węgla. A premier sobie ironizuje Donald Tusk był dziś w Budapeszcie, gdzie nie powstrzymał się od żartów z obecnej afery.
Latkowski chciał się spotkać z Sienkiewiczem Na upublicznionym przez Wprost 14 czerwca nagraniu słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego.
Balcerowicz o Polsce: republika bananowa Były szef NBP podkreśla, że w nagranej rozmowie Marek Belka i Bartłomiej Sienkiewicz dopuszczają się czegoś nieznanego w krajach o wyższej kulturze politycznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)